DOLOMITY BRENTA,
ADAMELLO, STELVIO, DOLOMITY rOSENGARTEN
trekkingI WOKÓŁ DOLINY SŁOŃCa(VAL DI SOLE)
LATO 2021


Termin: 30 lipca - 8 sierpnia 2021Cena: 1400,- zł od osoby

Druga część trekkingów we włoskim regionie Trentino. Doroczne letnie wyprawy w Alpy tym razem przenosimy bardziej na południe. Odwiedzimy region Trentino w Północnych Włoszech. Skarbem tego obszaru są Dolomity wpisane na listę UNESCO. Niemniej fascynyjące są inne pasma, jak Stelvio, Adamello, czy Dolomiti di Brenta. Naszą bazą wypadową będzie Dolina Słońca – Val di Sole. Stąd codziennie będziemy się przemieszczać w okoliczne góry. Podczas dwóch tygodniowych pobytów przemierzymy trasy w najpiękniejszych zakątkach Dolomiti di Brenta. Choć wbrew swojej nazwie Brenta nie należy do Dolomitów, to nie znaczy, że ustępuje im urodą i atrakcyjnością. Wręcz przeciwnie, pomimo wydawałoby się niedostępności, poprowadzono tutaj fantastyczne trasy dla przeciętnego piechura, jak i via ferraty o różnym stopniu tudności. Oprócz samej Brenty odwiedzimy pasma sąsiednie, Adamello i Presanellę. Jak co roku 8 niezapomnianych tras trekkingowych. W połączeniu z częścią pierwszą mamy dwa tygodnie obcowania z jednymi z najpiękniejszych gór w Europie.

Tradycyjnie, jak już od wielu lat w okresie letnim wybieramy się w Alpy. Tak jak w latach ubiegłych będą to dwie po sobie następujące wyprawy. Każda z tych wypraw, to 8 tras trekkingowych o różnej trudności. transport na miejsce i przemieszczanie się na miejscu zapewni nam autokar. Bazą wypadową będzie camping w Val di Sole, czyli Dolinie Słońca. Stąd też codziennie będziemy wyruszać autokarem na trasy. Zakwaterowanie w domkach campingowych, po 4 osoby. Domki wyposażone w aneksy kuchenne i łazienki. By w pełni wykorzystać pobyt, w dniu dojazdu , jak i powrotu zatrzymamy się w okolicach Bolzano. Tutaj przemierzymy, jedne z najbardziej malowniczych tras w Dolomitach, w grupie Catinaccio, po niemiecku Rosengarten. W bocznych dolinach, na północ od Val di Sole odwiedzimy Park Narodowy Stelvio. Głównym miejscem trekkingów będzie grupa skalna Dolomiti di Brenta. Chociaż, mimo swej nazwy nie należy do Dolomitów. Tutaj znajdują się niesamowicie położone trasy piesze dla każdego. Od łatwych ścieżek, do via ferrat, wymagających specjalnego sprzętu. Centralnym punktem wypadowym w Brentę, będzie słynny kurort Madonna di Campiglio. Po przeciwnej stronie Madonny, grupa skalna Presanella, która znana jest ze swych górskich jezior i bajkowych widoków na Brentę. Na trasy dojeżdżamy autokarem. W niektórych przypadkach, gdzie autokar nie dojedzie, przemieścimy się miejscowymi busami, lub autami terenowymi. Tam gdzie dostępne są wyciągi i kolejki górskie będziemy je wykorzystywać. Każdy z uczestników otrzyma Kartę Trentino. Uprawnia ona do korzystania bezpłatnie lub ze zniżkami z wielu okolicznych atrakcji. Są to bezpłatne wyciągi w Dolinie Val di Sole i Dolinie Peio. Zniżki na wyciągi w Madonna di Campiglio. Karta Trentino upoważnia także do korzystania bezpłatnie z sieci komunikacyjnej (autobusy i pociągi) w Rejonie Trentino oraz z darmowych biletów do muzeów i zamków w okolicy. Pozwala to na samodzielne zorganizowanie sobie własnych pomysłów na wycieczki w okolicach, gdy nie chcemy jechać danego dnia na trekking. Trasy trekkingowe zostały tak opracowane, by nie nastręczały trudności przeciętnemu turyście obytemu w przemierzaniu trudniejszych szlaków tatrzańskich. W niektórych przypadkach oprócz normalnej trasy, są zaproponowane alternatywne trasy trudniejsze. Niektóre z tych trudniejszych tras, zawierają przejścia poprzez łatwe drogi ubezpieczone tzw. via ferraty. Osoby, które zdecydują się na ten wariant muszą posiadać ze sobą odpowiedni sprzęt (lonże, uprzęże i kaski). Jest to druga z dwóch tygodniowych wypraw. Stanowi kontynuację części pierwszej. Łącznie obie wyprawy, to 15 niepowtarzających się spektakularnych tras górskich. Zapraszam do zapoznania się z programem szczegółowym

1 DZIEŃ

Piątek 30.07.2021

Wyjazd z Wrocławia i Świdnicy w godzinach wieczornych. 

2 DZIEŃ

Sobota 31.07.2021

Przyjazd do Włoch.

Po nocnej podróży, rozpoczniemy z rana trekking w Dolomitach w Grupie Catinaccio.

Trasa 1 (8): GRUPA CATINACCIO / ROSENGARTEN. TORRI DEL VAIOLET
Wersja I: Frommeralm (1743) – wjazd wyciągiem do Rifugio Fronza (2339) – Passo delle Coronelle (2630) – Rifugio Vajolet (2243) – Rifugio Re Alberto (2621) – powrót tą samą trasą do Rifugio Fronza – zjazd wyciągiem do Frommeralm (1743)

Długość trasy około 10 km
Czas przejścia około 6 godzin,
Przewyższenia łącznie 1300 w górę, 1300 w dół

Wersja II: Frommeralm (1743) – wjazd wyciągiem do Rifugio Fronza (2339) – Ferrata Passo Santner – Rifugio Passo Santner (2734) – Rifugio Re Alberto (2621) – Rifugio Vajolet (2243) – Passo delle Coronelle (2630) – Rifugio Fronza (2339) – zjazd wyciągiem do Frommeralm (1743)

Długość trasy około 7 km
Czas przejścia około 6 godzin,
Przewyższenia łącznie 900 w górę, 950 w dół

Koszty dodatkowe: Kolejka górska Re Laurin: 15 euro od osoby w dwie strony.

To będzie wspólny dzień dla dwóch grup. Z jednymi będziemy zaczynać przygodę w Trentino, a z drugimi się żegnać. Jak zawsze są też tacy którzy zostają na dwie części wędrówek. W tym dniu wspólnie z dwoma grupami odwiedzimy właściwe Dolomity, a w nich Grupę Catinaccio. To jedna z najbardziej popularnych grup Dolomitów, niezwykle malownicza ale i najczęściej odwiedzana. Położona jest w zachodnim skraju Dolomitów, niedaleko Bolzano. Niemiecka nazwa grupy „Rosengarten”, to w tłumaczeniu ogród różany. Nawiązuje ona do średniowiecznej legendy o królu Laurinie, który miał tu mieć ukryty zamek i ogród różany. Catinaccio składa się z czterech podgrup skalnych. Tym razem odwiedzimy tę środkową. Mamy propozycje dwóch wersji trasy. Podstawowa powiedzie nas tam i z powrotem poprzez przełęcz Coronele, Rifugio Vajolet, do schroniska Re Alberto. Miejsca niesamowitego, gdzie u jego stóp możemy podziwieć kocioł Gartl, w którym według legendy miał się znajdować różany ogród. Nad schroniskiem zaś wznoszą się iglice Vajolet, będące jednym z symboli Dolomitów. Otoczenie schroniska, to jeden z najbardziej znanych krajobrazów Dolomitów. W drugiej wersji zrobimy okrężną trasę dookoła Cima Cantinaccio, zahaczając o wszystkie atrakcje widokowe z trasy podstawowej. Trasę zaczniemy w odwrotnym kierunku niż podstawowa, przemierzając łatwą ferratę Passo Santner. Zjeżdżamy wyciągiem do miejsca startu. 

Jeszcze jakieś dwie godziny i jesteśmy na miejscu w Dolinie Słońca.

3 DZIEŃ

Niedziela 1.08.2021

Trekking w Grupie Brenta

Trasa 2 (9): BRENTA. PASSO GROSTE – MOLVENO
Madonna di Campiglio (1650) – wjazd kolejką na Passo Groste (2450) – Passo della Gaiarda (2242) – Malga Spora (1854) – Bochetta dell Piz Galin (2130) – Molveno (900)

Długość trasy około 17 km
Czas przejścia około 7 godzin
Przewyższenia łącznie 550 w górę, 2050 w dół

Koszty dodatkowe: Kolejka górska na Passo Groste: około 10 euro od osoby

Pierwsza trasa w Grupie Brenta dla drugiej grupy wyprawy. Chociaż sam Masyw brenty nie jest stosunkowo szeroki, to mało jest tras, by w ciągu jednodniowej wycieczki przemierzć je w poprzek. To propozycja najłatwiejszej takiej trasy, która wykorzystuje wyciąg z Madonny di Campiglio na Passo Groste. Dzięki takiemu udogodnieniu zaczniemy wędrówkę od wysokości ponad 2400 m.n.p.m. Trasa dość łatwa ale długa. Jedyną trudnością mogą być niemal wszechobecne w Brencie piargi. Po drodze widoki na rejon Brenty z doliną Flavona i jeziorem Tovel. Na hali Malga Spora jedyne po drodze schronisko, a w zasadzie gospodarstwo, takie jak można spotkać w Austrii. Tam znane jako Almy. Trasa kończy się w urokliwej miejscowości Molneno. Położone malowniczo nad największym jeziorem Brenty zwanym Lago di Molveno, stanowi doskonały punkt wypadowy we wschodnie rejony grupy skalnej Brenta.

4 DZIEŃ

Poniedziałek 2.08.2021

Trekking w Parku Narodowym Stelvio.

Trasa 3 (10): PN STELVIO. MONTE VIOZ
Peio Fonti (1380) – wjazd wyciągiem do byłego Rifugio Mantova (2920) – Rifugio Mantova al Vioz (3535) – Monte Vioz (3645) – Rifugio Doss dei Cembri (2315) – zjazd wyciągiem do Peio Fonti (1380)

Długość trasy około 11 km
Czas przejścia około 5 godzin
Przewyższenia łącznie 850 w górę, 1470 w dół

Koszty dodatkowe: Kolejki górskie darmowe w ramach karty Trentino.

W naszych dwóch częściach wyprawy do Włoch, mamy zaplanowane dwie trasy, które prowadzą do Parku Narodowego Stelvio, największego w Alpach. Od Doliny Słońca na północ w kierunku Stelvio odchodzą dwie doliny, Rabbi i Peio. Tę pierwszą odwiedzimy w pierwszej części wyprawy, a drugą właśnie teraz. W Dolinie Peio mamy do dyspozycji wyciąg, czynny też latem, którym można wjechać na niebagatelną wysokość niemal 3000 m.n.p.m. w miejsce dawnego schroniska Mantova. Naszym cele będzie dojście do Rifugio Mantova, położonego na wysokości 3535. Po odpoczynku w schronisku, zdobywamy ponad 100 m wyżej Monte Vioz. Kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się miejsce zwane Punta Linka, gdzie możemy zobaczyć pozostałości uzbrojenia z czasów I wojny światowej. Wiąże się to z tym, że w tamtym okresie znajdował się tu front włosko – austriacki. Do dziś zresztą szczyt Monte Vioz leży na granicy dwóch regionów, Trentino – Alte Adyga (Południowy Tyrol) i Lombardii. Zejście ze szczytu w części tą samą drogą, a potem do schroniska Doss dei Cembri, skąd wyciągiem do Peio Fonti.

5 DZIEŃ

Wtorek 3.08.2021

Trekking w Grupie Brenta

Trasa 4 (11): BRENTA. RIFUGIO BRENTEI I ALIMONTA
Wersja I: Rifugio Vallesinella (1513) – Rifugio Casinei (1825) – Rifugio Brentei (2182) – Rifugio Alimonta (2580) – Rifugio Brentei (2182) – Rifugio Casinei (1825) – Rifugio Vallesinella (1513)

Długość trasy około 15 km
Czas przejścia około 8 godzin
Przewyższenia łącznie 1320 w górę, 1320 w dół

Wersja II: Rifugio Vallesinella (1513) – Rifugio Casinei (1825) – Rifugio Tucket (2272) – Ferrata SOSAT – Rifugio Alimonta (2580) – Rifugio Brentei (2182) – Rifugio Casinei (1825) – Rifugio Vallesinella (1513)

Długość trasy około 17 km

Czas przejścia około 10 godzin

Przewyższenia łącznie 1600 w górę, 1600 w dół

Trasa w centralnej części grupy skalnej Brenta. Celem wycieczki jest dotarcie do dwóch lub trzech schronisk górskich. W tym rejonie nie możemy wspomóc się kolejką górską w związku z tym musimy się przygotować na duże przewyższenia. Jedynie jest możliwość podjechania miejscowym busem z Madonny di Campiglio pod schronisko Vallesinella. Trasa w wersji podstawowej, to wędrówka w tę i z powrotem do schroniska Brentei i Alimonta. Można oczywiście trasę skrócić i poprzestać na dotarciu tylko do tego pierwszego, lub zrobić wersję przez schronisko Tuckett, a potem trawersem do Brentei. Trasa alternatywna, to podejście do schroniska Tuckett, znanego nam już z pierwszej części wyprawy. Od schroniska Tuckett do Alimonta będziemy chcieli się przedostać poprzez łatwą ferratę SOSAT. To niezwykle urozmaicona widokowo trasa trawersująca potężny masyw Cima Brenta i Cima Mandron. Od Rifugio Alimonta, zejście wspólną trasą do Vallesinelli. Obie trasy pozwalają dotrzeć do kilku schronisk górskich, spektakularnie położonych pomiędzy ścianami skalnymi. Najciekawiej położone są Tuckett, Brentei i Alimonta.

6 DZIEŃ

Środa 4.08.2021

Trekking w Grupie Brenta

Trasa 5 (12): BRENTA. LAGO DI TOVEL
Wersja I: Lago di Tovel (1180) – Malga di Flavona (1860) – Malga Termoncello (1860) – Lago di Tovel (1180)

Długość trasy około 18 km
Czas przejścia około 8 godzin
Przewyższenia łącznie: 880 w górę, 880 w dół

Werja II: Lago di Tovel (1180) – Malga Tuena (1740) – Passo di Pra Castron (2502) – Folgarida (1330)

Długość trasy około 15 km
Czas przejścia około 8 godzin
Przewyższenia łącznie: 1550 w górę, 1400 w dół

Koszty dodatkowe: Dojazd lokalną komunikacją nad jezioro Tovel: około 2 euro w jedną stronę i 4 euro w obie strony.

Lago di Tovel, to niezwykle malowniczo położone jezioro niemal w centrum Brenty w obszernym kotle otoczonymi skałami. Prowadzi tu tylko jedna droga jezdna, kończąca się nad samym jeziorem. Zwykle w sezonie jest bardzo zatłoczona. My wybierzemy wersję dojazdu w to miejsce miejscowym wahadłowym autobusem. Tym razem także zaproponujemy dwie alternatywne trasy. Pierwsza z nich, to okrężna trasa, głównie pod samymi zboczami Brenty w dolinie Flavona. Podziwiać tu można zielone hale na tle skalnych ścian Brenty. Dla tych, którzy tylko chcieliby pospacerować, można obejść jezioro Tovel w jakieś 1,5 godziny i poszukać ciekawych ścieżek w okolicy. Trudniejsza wersja, to wymagające sporej kondycji przejście przez przełęcz Pra Castron. Celem tej wędrówki będzie wydostanie się z ogromnego kotła, w którym położone jest jezioro Tovel i okoliczne hale, przejście przez grzbiet Brenty w najdogodniejszym miejscu (przełęcz Pra Castron). Po czym zejście dalej na zachód do doliny poniżej Madonny di Campiglio. 

7 DZIEŃ

Czwartek 5.08.2021

Trekking w Grupie Adamello.

Trasa 6 (13): ADAMELLO. LODOWIEC MANDRONE
Wersja I: Passo Tonale (1850) – wjazd kolejką na Przełęcz Presena (2997) – Rifugio Mandrone (2449) Lodowiec Mandrone (2600) – Rifugio Mandrone (2449) – Val Genova (1600)

Długość trasy około 15 km
Czas przejścia około 6 godzin
Przewyższenia łącznie 350 w górę, 1730 w dół

Wersja II Passo Tonale (1850) – wjazd kolejką na Przełęcz Presena (2997) – Rifugio Mandrone (2449) – Passo della Lobbia Alta (3017) – Rifugio ai Cadutti dell Adamello (3040) – Val Genova (1600)

Długość trasy około 16 km
Czas przejścia około 8 godzin
Przewyższenia łącznie 650 w górę, 2020 w dół

Koszty dodatkowe: Kolejka górska Passo Tonale – Presena: 15 euro od osoby w jedną stronę. Bus z Val Genova około 5 euro

To jedyna z 15 tras, która zaprowadzi nas w grupę Adamello i znajdujący się tutaj jeden z największych lodowców alpejskich. Zaczniemy na Passo Tonale. To przełęcz na granicy dwóch włoskich regionów, Lombardii i Trydentu – Górnej Adygi. To tu na wschód zaczyna swój bieg rzeka Noce, rzeźbiąc po drodze Dolinę Słońca, a na zachód inna rzeka Oglio. Przełęcz Tonale, to ważny kurort narciarski z wieloma wyciągami. Niektóre z nich są czynne także latem. My wykorzystamy jeden z nich, a właściwie kolejkę górską, którą dostaniemy się na sięgającą prawie 3000 m.n.p.m. przełęcz Presena. Z tego miejsca można zorganizować wiele ciekawych łatwych i trudniejszych przejść. Można zejść do pobliskiego jeziora Scuro lub Mandrone i wrócić do wyciągu. Można też przejść niezmiernie ciekawą ferratę Sentiero di Fiori (Drogę kwiatów) z wiszącymi kilkudziesięciometrowymi kładkami. To wszystko oczywiście we własnym zakresie w porozumieniu z organizatorem. My zaproponujemy dwie wersje trasy. Wspólna część, to przejście do Rifugio Mandrone, a następnie pod lodowiec Mandrone. Tu wspólna trasa się kończy. W wersji łatwiejszej powrót do schroniska Mandrone i zejście do Val Genova, skąd busami przejazd do Pinzolo. W wersji trudniejszej spróbujemy dojść brzegiem lodowca na przełęcz Passo della Lobia Alta. Blisko tej przełęczy znajduje się dość symboliczne schronisko Rifugio ai Caduti dell’Adamello, zwane też Lobbia Alta. To tutaj w latach 80 tych przyjeżdżał na narty Jan Paweł II. Papież nocował też w tym schronisku. Zejście w dół do Val Genova trudną trasą z elementami asekuracyjnymi. 

8 DZIEŃ

Piątek 6.08.2021

Trekking w Grupie Presanella.

Trasa 7 (14): GRUPA PRESANELLA. MONTE ZELEDRIA I TRE LAGHI
Wersja I: Daolasa (830) – wjazd wyciągiem do Rifugio Solander (2045) – Tre Laghi (2280) – Przełęcz Tre Laghi (2378) – Lago Serodoli (2370) – Rifugio Viviani (2082) – Rifugio Malghette (1890) – Rifugio Solander (2045) – zjazd wyciągiem do Daolasa (830)

Długość trasy około 17 km
Czas przejścia około 7 godzin
Przewyższenia łącznie 1050 w górę, 1050 w dół

Wersja II: Daolasa (830) – wjazd wyciągiem do Rifugio Solander (2045) – Tre Laghi (2280) – Przełęcz Tre Laghi (2378) – Sentiero Umberto Bozzetto – Monte Zeledria (2427) – Rifugio Viviani (2082) – Rifugio Malghette (1890) – Rifugio Solander (2045) – zjazd wyciągiem do Daolasa (830)

Długość trasy około 14 km
Czas przejścia około 6 godzin
Przewyższenia łącznie 920 w górę, 920 w dół

Koszty dodatkowe: Kolejka górskia darmowa w ramach karty Trentino.

Druga z wycieczek w grupę Presanella. To rejon położony nad Madonną di Campiglio, po przeciwnej stronie Brenty. Bliskość położenia obu grup skalnych powoduje, że stąd, jak z żadnego innego miejsca można podziwiać Brentę. Presanella słynie też z wielu jezior górskich, w których odbijają się ściany Brenty. Dobra dostępność tego pasma stanowi też o jego popularności. Kilka wyciągów kursuje tu także w okresie letnim. My wykorzystamy wyciąg, który nas zawiezie i zwiezie z samej Doliny Słońca. Do przejścia będziemy mieli drogę w dwóch wariantach. Trasa nazywana jest Drogą 3 Jezior. Obok Drogi 5 Jezior, którą przejdziemy w pierwszej części wyprawy, to klasyczna trasa tego obszaru. Wykorzystuje ona malownicze ścieżki pomiędzy jeziorami górskimi. W wersji II trasy, wykorzystamy Sentiero Bozzetto, ścieżkę ubezpieczoną poprowadzoną granią Monte Zeledrii. Niektóre źródła zaliczają ten odcinek do bardzo łatwych via ferrat.

9 DZIEŃ

Sobota 7.08.2021

Wykwaterowanie.

Wyjazd w drogę powrotną.

Trekking w Dolomitach w Grupie Sassolungo (Langkofel).

Trasa 8 (15): SASSOLUNGO / LANGKOGEL
Wersja I: Passo di Sella (2180) – wjazd wyciągiem do Rifugio Toni Demetz (2685) – Rifugio Vicenza (2256) – Rifugio Sasso Piatto (2300) – Rifugio Sandro Pertini (2300) – Rifugio Federico Augusto (2298) – Passo di Sella (2180)

Długość trasy około 13 km
Czas przejścia około 6 godzin,
Przewyższenia łącznie 600 w górę, 1100 w dół

Wersja II: Passo di Sella (2180) – wjazd wyciągiem do Rifugio Toni Demetz (2685) – Rifugio Vicenza (2256) – Ferrata Oscar Schuster – Sasso Piatto (2958) – Rifugio Sasso Piatto (2300) – Rifugio Sandro Pertini (2300) – Rifugio Federico Augusto (2298) – Passo di Sella (2180)

Długość trasy około 12 km
Czas przejścia około 7 godzin,
Przewyższenia łącznie 900 w górę, 1300 w dół 

Koszty dodatkowe: Kolejka górska : około 15 euro od osoby

Najmniejsza powierzchniowo grupa skalna Dolomitów, to Sassolungo (niem. Langkofel). Ma charakter podkowy o średnicy około 3 km. Dzieli się na dwie części, wyższą Sassolungo i nieco niższą Sasso Piato. Trasa okrężna, w dwóch wersjach. Początek wspólny od górnej stacji wyciągu, do schroniska Vicenza. Podstawowa trasa, to obejście trawersem masywu sasso Piatto. W wersji opcjonalnej, przejście via ferratą Oscar Schuster, przez szczyt Sasso Piatto (2958).

Wyjazd w dalszą część drogi powrotnej.

10 DZIEŃ

Niedziela 8.08.2021

Przyjazd do Wrocławia i Świdnicy w godzinach porannych.

DODATKOWE INFORMACJE
 • Dokumentem podróżnym może być dowód osobisty, lub paszport. 
 • Wskazane jest posiadanie ze sobą karty EKUZ
 • Bazą noclegową będzie jeden z campingów w Val di Sole (Dolinie Słońca)
 • Zakwaterowanie w domkach campingowych, po 4 osoby. Domki wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne.
 • Posiłki przygotowujemy samodzielnie w oparciu o aneksy kuchenne.
 • Zakupy produktów żywnościowych dokonujemy w miejscowych marketach.
 • Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
 • Uczestnik powinien być wyposażony w niezbędna wyposażenie odpowiednie na całodniowy pobyt w górach.
 • Część tras biegnie w rejonie skalnym. Wskazane jest zabranie ze sobą kasków, jako standardowego wyposażenia.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko” tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
 • Część z tras wymaga korzystania z wyciągów i kolejek.
 • W razie złych warunków pogodowych w dniach dojazdów i powrotów alternatywne zwiedzanie Trydentu lub Bolzano.
 • Uwaga, niektóre z tras alternatywnych zawierają przejścia po tzw. via ferratach. W programie szczegółowym oznaczone kolorem czerwonym. Są to propozycje dla chętnych, którzy już poruszali się po takich drogach lub dla tych, którzy chcieliby zacząć.  Via ferraty tu zaproponowane należą do łatwych. Wymagane jest odpowiednie wyposażenie (lonża, uprząż i kask). Wyjście na trasy zawierające via ferraty, poprzedzone będzie szkoleniem, jak odpowiednio posługiwać się sprzętem. Same przejścia via ferratami uczestnik pokonuje indywidualnie i na własną odpowiedzialność. Na szczegółowe pytania odpowiem mailowo lub telefonicznie.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Przejazd autokarem podczas realizacji programu.
 • Ubezpieczenie NNW i KL.
 • Osobę z biura do koordynacji programu.
 • Na trasach trekkingowych dwóch przewodników międzynarodowych UIMLA.
 • 7 noclegów w domkach kampingowych.
 • Opłatę klimatyczną. 
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 • Karta Trentino, która upoważnia do korzystania bezpłatnie z niektórych wyciągów i kolejek górskich, lub z 30 % zniżką. Wstęp bezpłatny do wielu obiektów muzealnych oraz korzystanie z bezpłatnej lokalnej komunikacji autobusowej i kolejowej.

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych uczestników.
 • Wyżywienia.
 • Biletów na wyciągi i kolejki górskie (szczegóły dotyczące cen w programie szczegółowym).
 • Przejazdów prywatną komunikacją lokalną, tam gdzie nie będzie mógł wjechać autokar. 
 • Innych biletów wstępu.
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej: koszt ok. 3% ceny wycieczki.
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej i następstw chorób przewlekłych: ok. 7% ceny wycieczki.
PROPONOWANE MAPY
[ DOKUMENTY ]Szczegółowe warunki uczestnictwa

Wykonanie: robimy-strony.pl | Piotr Żuk TREKKINGI 2018