WŁOCHY.
ADRIATYK I GÓRY SYBILLIŃSKIE
trekkingI W GÓRACH SYBILLIŃSKICH
wrzesień 2020


Termin: 4 - 13 września 2020Cena: 1300,- zł od osoby

Druga w tym roku wyprawa na Półwysep Apeniński. Tym razem zajrzymy do regionu Marche. Ta malownicza kraina, to prawdziwa esencja Italii. W Marche jest wszystko, co we Włoszech najlepsze: piękne wybrzeże, wysokie góry i malownicze miasteczka ze średniowieczną zabudową. Wybrzeże Adriatyku w Marche, to ciągnące się niemal nieprzerwanie piękne plaże z szeregiem słynnych kurortów. Jednym z najpiękniejszych fragmentów wybrzeża jest Park Krajobrazowy Conero z kilkusetmetrowymi klifami. Na granicy z Umbrią wznoszą się Apeniny. Jeden z najładniejszych fragmentów tych gór, nosi nazwę Gór Sybillińskich. To właśnie to pasmo będzie głównym celem wycieczek trekkingowych. Góry Sybillińskie, niegdyś uważane za krainę wróżek i demonów, dziś przyjazne turystom z wieloma wytyczonymi szlakami pieszymi. Najwyższe ich kopulaste szczyty wznoszą się do niemal 2500 m.n.p.m. a całość chroniona jest Parkiem Narodowym Gór Sybillińskich.

Wyprawa do włoskiego fegionu Marche, będzie miała bardzo zróżnicowany charakter. Bazą wypadową będzie jeden z kempingów, położony nad samym Adriatykiem. Tutaj będziemy zakwaterowani w domkach kempingowych. Stąd każdego dnia będziemy wyjeżdżać na jednodniowe wypady w góry. W sumie będzie ich sześć. W programie przewidziane są cztery trasy w najpiękniejszych rejonach Parku Narodowego Gór Sybillińskich, w tym zdobycie najwyższego wierzchołka tych gór, Monte Vettore (2476 m.n.p.m.). Góry te mają charakter kopulasty, przypominające nieco swym wyglądem Tatry Zachodnie. Nie nastręczają więc większych trudności technicznych. Dwie z tras trekkingowych, przewidziane są nieco niżej, poza Górami Sybillińskimi. Jedna z tras, poprowadzi nas poprzez Park Krajobrazowy Doliny Rossa i Frasassi. Początek i koniec trasy w urokliwych włoskich miasteczkach. Wisienką na torcie będzie wizyta w jednej z najpiękniejszych włoskich jaskiń, Jaskini Frasassi. Ostatnia z tras poprowadzi nas z kolei, nad najpiękniejszy fragment wybrzeża, tego rejonu Adriatyku, do Parku Krajobrazowego Conero. Tutaj przejdziemy wzniesienia znajdujące się nad samym morzem, a osiągające 400 i ponad 500 m.n.p.m., po czym zejście na jedną z piaszczystych plaż Riwiery Conero. Oprócz tras trekkingowych, zaproponujemy zwiedzanie atrakcji turystycznych regionu Marche. W drodze dojazdowej, pierwszego dnia odwiedzimy Ankonę, a w drodze powrotnej, jedno z najważniejszych sanktuariów europejskich, Loreto. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych w zamian trekkingu, zaproponujemy wycieczkę objazdową, po okolicznych miasteczkach, takich jak np. Tolentino, Macerata, Ascoli Piceno. To wszystko w cenie podstawowej. Nasza baza będzie znajdować się przy samej adriatyckiej plaży, można więc skorzystać z oferty, jako tylko wypoczynku, ewentualnie wybrać niektóre wycieczki. Bezpośrednio po pobycie w Marche, tradycyjnie będziemy organizować wycieczkę pobytową we włoskim kurorcie Bibione. Będzie możliwość połączenia tych dwóch imprez.

1 DZIEŃ

Piątek 4.09.2020

Wyjazd ze Wrocławia i Świdnicy w godzinach wieczornych. 

Przejazd przez Czechy, Austrię.

2 DZIEŃ

Sobota 5.09.2020

Przyjazd do Włoch.

Będąc już we Włoszech, zatrzymamy się w Ankonie. To jeden z największych i najważniejszych włoskich portów. Podczas II wojny światowej Ankonę zdobył 2 Korpus Polski pod dowództwem gen. Andersa, po wcześniejszych ciężkich walkach. Historia Ankony, to ponad 2500 lat. Miasto nawiedzane było wielokrotnie przez trzęsienia ziemii. Do dziś zachowało się tu sporo zabytków m. in. Łuk Trajana ze 115 roku. 

3 DZIEŃ

Niedziela 6.09.2020

Trekking w Górach Sybillińskich.

Trasa 1: MONTE PATINO

Przed wyjściem w góry odwiedzimy małe miasteczko Nursja (Norcia), położone u stóp Gór Sybillińskich. Nursja, to miasto rodzinne, św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktynów. Najcenniejszą budowlą Nursji jest bazylka św. Benedykta, która niestety niemal w całości runęła w 2016 roku, podczas trzęsienia ziemii. Miasteczko słynie też z wyśmienitej szynki, podawanej w różnych zakątkach świata. Pierwsza trasa w Górach Sybillińskich, pokaże nam to pasmo z niższej, zachodniej strony. Celem wędrówki będzie wznoszący się na 1883 m.n.p.m. Monte Patino i Monte Rose. Zakończenie trasy w malowniczym miasteczku, położonym w samym sercu Gór Sybillińskich, Castelluccio di Norcia. 

Nocleg

4 DZIEŃ

Poniedziałek 7.09.2020

Trekking w Parku Krajobrazowym Doliny Rossa i Frasassi.

Trasa 2: FRASASSI

Trasa poprowadzi nas poprzez góry nie przekraczające 1000 m.n.p.m. Łączy ze sobą dwie malownicze włoskie miejscowości: położone na wzgórzu, Serra San Quirico i San Vittore leżące na początku kanionu Frasassi. W San Vittore obejrzymy tysiącletnie opactwo romańskie. Po przejściu trasy pieszej odwiedzimy Jaskinie Frasassi. To zespół jaskiń odkryty dopiero w 1971 roku. Bogata szata naciekowa, potężne sale pełne stalaktytów i stalagmitów tworzą niezapomnany spektakl cudów natury.

Nocleg.

5 DZIEŃ

Wtorek 8.09.2020

Trekking w Górach Sybillińskich.

Trasa 3: MONTE VETTORE

Celem tej trasy trekkingowej będzie zdobycie najwyższego wierzchołka Gór Sybillińskich, mierzącego sobie 2476 m.n.p.m. Monte Vettore. Zobaczymy także jedyne chyba, naturalne jezioro górskie, Lago di Pilato (Jezioro Piłata). Z jeziorem tym wiąże się legenda, jakoby tutaj znajdowały się szczątki namiestnika rzymskiego z Jerozolimy, Piłata.

Nocleg

6 DZIEŃ

Środa 9.09.2020

Trekking w Parku Krajobrazowym Conero.

Trasa 4: CONERO

Łatwa i przyjemna trasa nad samym Adriatykiem. Na południe od Ankony znajduje się najciekawszy rejon wybrzeża Adriatyku w tym rejonie Włoch. Wznoszące się nad samym morzem góry, osiągają ponad 500 m wysokości, tworząc malownicze krajobrazy. Nad samym morzem, u stóp tych gór położone są  podobno najpiękniejsze plaże w całym Marche. Tworzą one tzw. Riwierę Conero. Celem naszych wędrówek w Parku Conero będzie plaża Spagia delle Due Sorelle, czyli Plaża Dwóch Sióstr. Nazwa pochodzi od dwóch białych skał strzegących dzikiej zatoki. By się tam dostać, musimy zejść około 400 m w dół. Przy dobrej aurze kąpiel w Adriatyku.

Nocleg.

7 DZIEŃ

Czwartek 10.09.2020

Trekking w Górach Sybillińskich.

Trasa 5: MONTE SIBILLA

Kolejny trekking w Górach Sybillińskich pozwoli nam podziwiać widoki z odsłoniętego grzbietu Góry Sybilli, która wznosi się na 2173 m.n.p.m. Legenda głosi, że to właśnie tu, w grocie na zboczach Monte Sibilli mieszkała wróżka Sybilla. To ona miała sprzedać jednemu z królów rzymskich księgi z przepowiedniami dotyczącymi przyszłości Rzymu.

Nocleg

8 DZIEŃ

Piątek 11.09.2020

Trekking w Górach Sybillińskich.

Trasa 6: MONTE BOVE

Trasa nad kurortem narciarskim Frontignano. Zdobędziemy kilka dwutysięczników, między Monte Bove, Monte Rotondo, Pizzo Tre Vescovi.

Nocleg.

9 DZIEŃ

Sobota 12.09.2020

Wykwaterowanie.

Wyjazd w drogę powrotną.

Zwiedzanie Loreto.

Loreto należy do najważniejszych sanktuariów maryjnych w Europie. Tutaj przechowywana jest cenna chrześcijańska relikwia, Święty Dom, w którym miała mieszkać Maria z Nazaretu. Relikwia jest przechowywana w bazylice Świętego Domu. Ten ogromny kościół znajduje się na wzgórzu, wraz z pałacem papieskim. W kościele ciekawostkę stanowi kaplica polska, a w pałacu papieskim znajduje się galeria obrazów. Poniżej bazyliki położony jest cmentarz polskich żołnierzy, poległych w 1944 roku podczas zdobywania Ankony.

Wyjazd w dalszą część drogi powrotnej.

10 DZIEŃ

Niedziela 13.09.2020

Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach porannych.

GALERIA


Nursja

Jaskinie Frasassi


Macerata


Park Krajobrazowy Conero


Loreto


Wiosna w Górach Sybillińskich


Ankona


Ascoli Piceno

DODATKOWE INFORMACJE
 • Dokumentem podróżnym może być dowód osobisty, lub paszport.
 • Wyżywienie uczestnicy organizują we własnym zakresie w oparciu o zakupy w marketach (dojeżdżamy autobusem) lub w pobliskiej restauracji.
 • Każdy z domków kempingowych wyposażony jest w aneks kuchenny.
 • Trasy trekkingowe nie posiadają trudności technicznych. Niemniej jednak w wielu wypadkach, posiadają duże przewyższenia (do 1000 m).
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowej trasy.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko”. Tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
 • O kolejności trekkingów decyduje na miejscu organizator.
 • Istnieje możliwość realizacji innych wersji tras w porozumieniu z organizatorem.
 • Uczestnik powinien być wyposażony w niezbędne wyposażenie odpowiednie na całodniowy pobyt w górach.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Przejazd autokarem podczas realizacji programu.
 • Ubezpieczenie NNW i KL.
 • 7 noclegów w domkach kempingowych. Kwaterowanie po 4 osoby w domku ( 2 pokoje po 2 osoby + aneks kuchenny i łazienka)
 • 6 tras trekkingowych z obsługą przewodnicką.
 • Wycieczka objazdowa po okolicznych miasteczkach, w przypadku złej pogody.
 • Zwiedzanie Ankony i Loreto, w drodze dojazdowej i powrotnej.
 • Osobę z biura do koordynacji programu.
 • Na trasach trekkingowych dwóch przewodników międzynarodowych UIMLA.
 • Opłata klimatyczna. 
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia
 • Wydatków własnych uczestników. 
 • Innych biletów wstępu.
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej: koszt ok. 3% ceny wycieczki
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej i następstw chorób przewlekłych: ok. 7% ceny wycieczki
PROPONOWANE MAPY

Przed wyjazdem można zaopatrzyć się w mapę Gór Sybillińskich.

[ DOKUMENTY ]

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Wykonanie: robimy-strony.pl | Piotr Żuk TREKKINGI 2018