RUMUNIA
KARPATY WSCHODNIE I POŁUDNIOWE
trekkingI W GÓRACH PIATRA CRAIULUI, BUCEGI, CIUKAS, PIATRA MARE, IEZER
LATO 2020


Termin: 26 czerwca – 6 lipca 2020

Cena: 1900,- zł od osoby

Rumunia to bardzo różnorodny kraj. Niemal jedną trzecią powierzchni zajmują góry. Tutaj Karpaty swoim łukiem otaczają tajemniczy Siedmiogród. My kontynuując eksplorację gór Rumunii, przeniesiemy się w kolejne pasma. Tym razem bardziej na południe. Tutaj, już za Siedmiogrodem znajduje się Przełęcz Predeal, która umownie oddziela Karpaty Południowe od Wschodnich. Góry te poprzecinane dolinami, tworzą wiele odrębnych pasm górskich, ze swoimi dziwnymi rumuńskimi nazwami. Pasma te mają różny charakter. Od tych bardziej alpejskich, jak Piatra Craiului, czy Bucegi, do bardziej obłych i łagodnych jak Baiului, czy Iezer. Kilka z tych pasm odwiedzimy podczas siedmiu trekkingów. Dotkniemy też Siedmiogrodu inaczej zwanym Transylwanią. 

Zapraszam na swój autorski program wyprawy w kolejne pasma Karpat. W programie wyprawy do Rumunii znajdzie się 7 górskich wędrówek w różnych pasmach górskich. Część tych wędrówek zaplanowanych jest w Karpatach Wschodnich, część w Południowych. Naszą bazą będzie dolina w górach Piatra Craiului (Królewska Skała). Noclegi w dwóch pensjonatach, znajdujących się obok siebie.  Do dyspozycji autokar, który dowiezie nas w każde z tych pasm. Nie zabraknie też odwiedzin w niektórych, szczególnych miejscach Siedmiogrodu. Zobaczymy architektoniczną perełkę architektury średniowiecznej, Sighisoarę, stare miasto w Braszowie, zamki w Rasznowie i Branie oraz jeden z kilkudziesięciu kościołów warownych.

1 DZIEŃ

Piątek 26.06.2020

Wyjazd ze Świdnicy i Wrocławia w godzinach popołudniowych. 

Przejazd przez Czechy, Słowację i Węgry, do Rumunii.

 

2 DZIEŃ

Sobota 27.06.2020

Zwiedzanie Sighișoary i jednego z kościołów warownych w Siedmiogrodzie.

Położona w centrum Transylwanii Sighișoara, to miasto muzeum. Znajduje się tutaj jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich. Bajkowa starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tu urodził sią Wład Palownik, który został pierwowzorem wampira Draculi.

Siedmiogrodzkie kościoły warowne, zbudowane przez saskich osadników, wyglądem często przypominają zamki. Jest tu ich około 40, a 7 z nich zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przyjazd w okolice Żarnesti.

Zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.

 

3 DZIEŃ

Niedziela 28.06.2020

Śniadanie

Trekking do Branu przez Magura Mare. Zwiedzanie zamków w Branie i Rasznowie.

Trasa 1: PIATRA CRAIULUI

Podul Magurii (846) – Magura (1000) – Magura Mare (1375) – Bran (760)

Długość trasy około 10 km. Czas przejścia około 5 godzin.

Na początek naszych wędrówek po Górach Rumunii, przejdziemy dość łatwą trasę w Górach Piatra Craiului. Nie będzie to jednak szlak grzbietowy, tylko wschodnia, niższa część tego pasma. Trasa malownicza, prowadząca przez rozrzuconą na zboczach wieś Magura. Wszystko to na terenie Parku Narodowego Piatra Craiului. Zakończenie trasy pieszej w miejscowości Bran, słynącej z malowniczo położonego na wzgórzu zamku. Niesłusznie jest on utożsamiany z hrabią Drakulą. Zamek zwiedzimy z zewnątrz, a następnie przejedziemy do Rasznowa, gdzie odwiedzimy kolejny zamek na wzgórzu, tzw. zamek chłopski oraz miasteczko położone u podnóża zamku.

Obiadokolacja i nocleg.

 

4 DZIEŃ

Poniedziałek 29.06.2020

Śniadanie.

Trekking w paśmie Piatra Mare.

Trasa 2: PIATRA MARE

Timisu de Jos (700) – Kanion 7 Scari (1100) – Cabana Piatra Mare (1630) – Piatra Mare (1843) – Predeal (1100) 

Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 8 godzin.

Kolejnym pasmem górskim, które odwiedzimy, to niewielki masyw Piatra Mare (Wielka Skała). Położony jest w niewielkiej odległości, na południe od Braszowa. W planie zdobycie najwyższego wierzchołka o takiej samej nazwie. Po drodze schronisko też nazywające się Piatra Mare. Niewątpliwą atrakcją trasy jest przejście odcinkiem poprowadzonym po drabinkach i kładkach. Fragment ten nazywa się Kanionul Sapte Spari. W tłumaczeniu, to Kanion Siedmiu Drabin lub Kanion Siedmiu Schodów. 

Obiadokolacja i nocleg.

 

5 DZIEŃ

Wtorek 30.06.2020

Śniadanie.

Trekking w Górach Piatra Craiului.

Trasa 3:  GÓRY PIATRA CRAIULUI

Podul Magurii (846) – Wąwóz Zarnesti (1000) – Cabana Curmatura ( 1470) – Saua Curmaturii (1610) – Turnu (1923) – Saua Padinei Inchise (1936) – Valea Barsa Mare (900)

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 8 godzin.

Trasa w górach Piatra Craiului, pod którymi będziemy mieli bazę noclegową. Piatra Craiului, to imponujący biały grzebień skalny, wyrastający ponad okoliczne doliny. Polska nazwa tych gór, to dosłowne tłumaczenie Królewska Skała lub w innych źródłach, Kamień Bałamuta. Cały obszar górski objęty jest ochroną parku narodowego. Celem naszej wędrówki będzie północna część pasma, ze szczytami dochodzącymi do prawie 2000 m.n.p.m. Trasa poprowadzi poprzez malowniczy wąwóz Żarnesti. Po drodze odwiedzimy schronisko górskie Curmatura oraz przejdziemy, krótki odcinek grzbietowy Piatra Craiului. Szlak zejściowy w zależności od warunków pogodowych i kondycji uczestników. Trasa zawiera na niektórych odcinkach liny ubezpieczające.

Obiadokolacja i nocleg.

 

6 DZIEŃ

Środa 1.07.2020

Śniadanie.

Trekking w paśmie Iezer.

Trasa 4: GÓRY IEZER

Cabana Voina (950) – Papusa (2393) – Batrana (2341) – Cabana Voina (950)

Długość trasy około 21 km. Czas przejścia około 9 godzin.

Góry Iezer lub inaczej Iezer-Păpușa. Pasmo górskie położone nieco na uboczu, pomiędzy Piatra Craiului, a Fogaraszami. Nie odwiedzane tak często,  jak wyżej wspomniani sąsiedzi. Najwyższe szczyty Roşu i Păpușa, choć wysokie na 2400 m.n.p.m. to mają charakter połonin. Trasa jest dość długa i okrężna, z dna doliny na jeden z najwyższych szczytów pasma. 

Obiadokolacja i nocleg.

 

7 DZIEŃ

Czwartek 2.07.2020

Śniadanie.

Trekking w paśmie Bucegi.

Trasa 5: GÓRY BUCEGI

Busteni – wjazd wyciągiem – Górna stacja wyciągu Telecabina Babele (2150) – Caraiman (2384) – Saua Cerbului (2308) – Omu (2507) – Scara (2422) – Poarta (930) 

Długość trasy około 19 km. Czas przejścia około 7 godzin.

Góry Bucegi, to bardzo popularne i chętnie odwiedzane przez turystów pasmo, położone na południe od Braszowa. Spowodowane jest to poprzez łatwą dostępność najwyższych partii, za pomocą wyciągów górskich poprowadzonych z Sinai i Busteni. Drugi powód, to forma gór, charakteryzująca się znacznymi wysokościami szczytów, przewyższających 2500 m.n.p.m., wspaniałe widoki z oraz formacje skalne. W planie zdobycie najwyższego wierzchołka tego pasma, Omu wraz z położonym na szczycie schroniskiem. Po drodze fantastyczne formacje skalne Sfinx i Babele.

Obiadokolacja i nocleg.

 

8 DZIEŃ

Piątek 3.07.2020

Śniadanie.

Trekking w paśmie Piatra Craiului.

Trasa 6: GÓRY PIATRA CRAIULUI

Plaiul Foii (850) – Refugiul Spirlea (1415) – La Om (2238) – Timbalul Mic (2231) – Ascutit (2150) – Valea Barsa Mare (900)

Długość trasy około 14 km. Czas przejścia 9 godzin.

Kolejna trasa na najwyższą grań Piatra Craiului (Królewską Skałę). Niezwykłe pasmo górskie, stanowi grzebień skalny o długości 20 km, wznoszący się wysoko nad okolicą. Celem wędrówki będzie zdobycie najwyższego szczytu pasma, La Om. Trasa zawiera mocne podejście i zejście z grzbietu, wynagrodzone widokami z samej grani. Zaczynamy i kończymy z doliny gdzie mamy bazę noclegową.

Obiadokolacja i nocleg.

 

9 DZIEŃ

Sobota 4.07.2020

Śniadanie.

Trekking w Górach Ciucas.

Trasa 7: GÓRY CIUCAS

Pasul Bratocea (1263) – Trigailor (1745) – Varful Ciucas (1954) – Muntele Rosu (1765) – Cabana Muntele Rosu (1275) – Cheia (950)

Długość trasy około 19 km. Czas przejścia 8 godzin.

Góry Ciucaş, to niewielkie pasmo górskie, położone na południowy wschód od Braszowa. Dobrze skomunikowane, poprzez pobliskie drogi jezdne. Są idealnym miejscem na jednodniowe wędrówki. Szczytowe hale wyróżniają się pięknymi wychodniami skalnymi. Trasa wędrówki pozwoli nam wspiąć się na najwyższy szczyt, o tej samej nazwie, co całe pasmo.

Obiadokolacja i nocleg.

 

10 DZIEŃ

Niedziela 5.07.2020

Śniadanie.

Wykwaterowanie.

Wyjazd w drogę powrotną. 

W drodze powrotnej zwiedzanie Braszowa.

Braszów, to jedno z najpiękniejszych miast Rumunii. Zachwyca przede wszystkim tutejsza starówka, zbudowana przez osiedlonych tu Sasów.

11 DZIEŃ

Poniedziałek 6.07.2020

Przyjazd do Wrocławia i Świdnicy w godzinach porannych.

GALERIA


Piatra Craiului


Piatra Craiului


Góry Ciukas


Sighisoara


Sighisoara


Zamek Rasznow


Kościół obronny


Bucegi


Góry Ciukas


Góry Ciukas


Góry Ciukas


Góry Bucegi


Kościół warowny


Braszów


Zamek w Bran


Zamek w Bran

DODATKOWE INFORMACJE
 • Dokumentem podróżnym może być dowód osobisty, lub paszport.
 • Rumunia należy do Unii Europejskiej, ale nie należy do Strefy Schengen. W związku z tym na granicy rumuńskiej przeprowadzane są kontrole dokumentów.
 • Rumunia jest krajem bezpiecznym, nie odbiegającym od standardów europejskich.
 • Wycieczka przeznaczona jest dla osób o dobrej kondycji fizycznej.
 • O kolejności trekkingów decyduje na miejscu organizator.
 • Istnieje możliwość realizacji innych wersji tras w porozumieniu z organizatorem.
 • Uczestnik powinien być wyposażony w niezbędna wyposażenie odpowiednie na całodniowy pobyt w górach.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Przejazd autokarem podczas realizacji programu.
 • Ubezpieczenie NNW i KL.
 • Osobę z biura do koordynacji programu.
 • Na trasach trekkingowych dwóch przewodników międzynarodowych UIMLA.
 • 8 noclegów w pensjonacie w pokojach 2, 3 i wieloosobowych.
 • 8 śniadań z możliwością przygotowania prowiantu na trasy trekkingowe.
 • 8 obiadokolacji.
 • Zwiedzanie Sighisoary, Braszowa, Zamku w Branie i Rasznowie oraz przynajmniej jednego z kościołów warownych Siedmiogrodu.
 • Opłatę klimatyczną. 
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych uczestników.
 • Wyciągów górskich.
 • Biletów wstępu do Parków Narodowego Piatra Craiului..
 • Biletu wstępu do Canionul Șapte Scări.
 • Innych biletów wstępu.
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej: koszt ok. 3% ceny wycieczki
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej i następstw chorób przewlekłych: ok. 7% ceny wycieczki
PROPONOWANE MAPY

Przed wyjazdem można zaopatrzyć się w takie mapy, chociaż nie jest to konieczne.

[ DOKUMENTY ]

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Wykonanie: robimy-strony.pl | Piotr Żuk TREKKINGI 2018