PÓŁNOCNA TOSKANIA WYPOCZYNEK ZWIEDZANIE I TREKKING
Majówka 2020

Termin: 30 kwietnia - 9 maja 2021

Cena: 960 zł od osoby

Toskania, to włoska kraina, gdzie turysta znajdzie wszystko, o czym można pomarzyć. Morze, góry niemal przy nim samym, malownicze wsie i średniowieczne miasteczka. Toskania, to kwintesencja tego, co we Włoszech najlepsze. To skarbnica zabytków kultury i miejsca znane na całym świecie. Stąd wywodzi się większość włoskich twórców w różnych dziedzinach sztuki, m. in. Dante, Petrarka, Giotto, Michał Anioł, Leonardo da Vinci, czy Giacomo Puccini. Pejzaże Toskani były i są inspiracją dla malarzy i twórców kina. Stolicą regionu jest Florencja. Miasto symbol, pełne zabytków, kolebka włoskiej kultury. Jeden z najbardziej znanych zabytków świata, Krzywa Wieża w Pizie, to miejsce, którego nie można pominąć. Apeniny z kolei, to pasmo górskie ciągnące się przez niemal całą długość „włoskiego buta”. Na terenie Toskani, grzbiety Apeninów opadają ku morzu zaledwie kilka kilometrów od niego. Nazywane są tutaj Alpami Apuańskimi.

Jak co roku na przełomie kwietnia i maja w przedłużony tzw. weekend majowy wybieramy się na południe Europy. Tym razem wybór padł na Toskanię. To kraina, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Są tu światowej klasy zabytki, piękne toskańskie pejzaże, morze i góry. 

Bazą pobytową będzie jeden z kempingów, zlokalizowanych niedaleko wybrzeża morskiego w okolicach Viareggio. Stąd blisko jest także w góry, jak i do ciekawych miejsc, które zobaczymy. Wycieczka do Toskanii, to 6 dni pobytu nad morzem i dwa dni dojazdowe, połączone ze zwiedzaniem. Już pierwszego dnia, podczas podróży do Włoch zatrzymamy się na kilka godzin nad Jeziorem Garda, by zwiedzić niewielkie miasteczko Sirmione, położone na wąskim cyplu, wdzierającym się w jezioro od południa. W drodze powrotnej natomiast, odwiedzimy słynną Pizę, ze swą Krzywą Wieżą oraz otoczoną średniowiecznymi murami Lukkę. Jeden dzień pobytu poświęcimy na zwiedzanie stolicy Toskanii, Florencji, a inny na zasmakowanie się w klimacie małych toskańskich miasteczek, położonych malowniczo na wzniesieniach. Będzie to Monteriggioni, San Gimignano i Volterra. W propozycjach wycieczek fakultatywnych mamy jeszcze w planie odwiedzenie dwóch toskańskich miast, Prato i Pistoję oraz zobaczenie przykładów willi i parków Medyceuszy wpisanych na listę UNESCO. Będzie także możliwość zwiedzania jednego z najbardziej ekskluzywnych włoskich wybrzeży, Versilli. Propozycje wszystkich wycieczek podczas pobytu, mają charakter fakultatywny (dodatkowo płatny) i są skierowane dla chętnych. Podczas pobytu będzie można wziąć udział także w trekkingach. Osoby nie korzystające z wycieczek fakultatywnych, spędzają czas wypoczynkowo na miejscu.

1 DZIEŃ

Piątek 30.04.2021

Wyjazd z Wrocławia o godz. 17:30, ze Świdnicy o godz. 19:00. Nocny przejazd przez Czechy, Austrię.

2 DZIEŃ

Sobota 1.05.2021

Przyjazd do Włoch. Przejazd nad Jezioro Garda. Zwiedzanie miasteczka Sirmione, położonego na półwyspie Jeziora Garda.

JEZIORO GARDA. Jedno z kilku wielkich jezior północnych Włoch, pochodzenia polodowcowego. Największe jezioro we Włoszech, położone na styku Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Trydentu – Górnej Adygi. Malowniczo wciśnięte w góry. Rejon jeziora charakteryzuje się, bardzo łagodnym klimatem oraz bujną roślinnością śródziemnomorską. W przeszłości jak i dziś wybrzeże jeziora, to ulubione miejsce wypoczynku Włochów i nie tylko. Sprzyja temu mocno rozwinięta infrastruktura do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki.

SIRMIONE. Malowniczo położone na południowym krańcu Jeziora Garda. Współczesne Sirmione leży u nasady półwyspu. Im dalej na północ, tym półwysep staje się węższy. I to właśnie na tym bardzo wąskim cyplu, rozłożyło się stare Sirmione. By dostać się do historycznego miasteczka, trzeba minąć mury twierdzy z XIII wieku. Otoczona fosą, podwójnymi murami i wieżami forteca, pięknie wkomponowana w krajobraz miasteczka wielokrotnie uwieczniana w folderach i na widokówkach, jako symbol Sirmione. Na samym końcu pólwyspu znajduje się park archeologiczny, tzw. Groty Katullusa. To ruiny starożytnej rzymskiej willi z I wieku p. n. e. W pobliżu półwyspu tryska gorące źródło siarkowe.

Przejazd do miejsca zakwaterowania w okolicach Viareggio, nad Morzem Liguryjskim.

Zakwaterowanie i nocleg.

3 DZIEŃ

Niedziela 2.05.2021

Dzień odpoczynku. Dla chętnych możliwość udziału w jednej z wycieczek trekkingowych (dodatkowo płatna 12€).

4 DZIEŃ

Poniedziałek 27.04.2021

Dzień odpoczynku lub wycieczka fakultatywna do toskańskich miasteczek: Monteriggioni, San Gimignano, Volterra.

MONTERIGGIONI. To miniaturowe miasteczko, otoczone pierścieniem murów z 14 wieżami, będące tak naprawdę średniowieczną twierdzą usytuowaną na jednym ze wzgórz Toskanii, nieopodal Sieny. Miejsce jest tak ciekawe, że Bernardo Bertolucci nagrywał tutaj “Ukryte Pragnienia”, kręcono tu niektóre sceny „Angielskiego Pacjenta” i „Gladiatora”. Miasteczko przypadło do gustu także producentom telewizyjnych reklam. Swoje samochody promował tutaj Fiat, a także Citroen i Volvo. 

SAN GIMIGNANO. Typowe toskańskie miasteczko położone na wzgórzu z średniowiecznym starym miastem. Niezwykłość San Gimignano polega na tym, że w krajobrazie miasta dominuje kilkunaście strzelistych wież. Kiedyś wież było około 70. Do dziś zachowało się 14. Dlatego też nieraz miasteczko to nazywane jest „toskańskim Manhattanem”. Najstarsza część miasta otoczona jest grubymi średniowiecznymi murami. Nad miastem wznoszą się pozostałości XIV wiecznej fortecy, a na głównym placu można zobaczyć XII wieczną katedrę. Walory miasta zostały docenione i od 1990 roku znajduje się ono na Światowej Liście UNESCO.

VOLTERRA. To kolejne toskańskie miasteczko twierdza, położone na wzgórzu. Zwane jest miastem alabastru. Jeszcze w starożytności zamieszkujący te ziemie Etruskowie wydobywali tę krystaliczną odmianę gipsu i wykonywali z niej urny grobowe i sarkofagi, a płyty alabastrowe, ze względu na swą przezroczystość, używane były jako szyby w oknach. To także miasto wiatru i wampirów, a to przez dwie powieści, Stephenie Meyer „Księżyc w nowiu”, oraz drugiej część sagi “Zmierzch”, których akcja rozgrywa się w Volterze.

(Koszt wycieczki od 15 euro)

5 DZIEŃ

Wtorek 4.05.2021

Dzień odpoczynku lub wycieczka do miast toskańskich: Prato, Pistoia i wille Medyceuszy.

PRATO. To drugie, po Florencji miasto Toskanii jeśli chodzi o ilość mieszkańców. Prato, to miasto kościołów z pięknym starym miastem. Miasto znane z średniowiecznej katedry, w której znajdują się rzeźby Donatella, Michelozza di Bartolomeo i freski Lippiego. Warto odwiedzić znajdujący się w centrum miasta nieukończony zamek, skąd widoki na stare miasto.

PISTOIA. To średniowieczne miasto, położone u podnóża łagodnych Gór Pistoiskich, przyciąga ciekawą historią oraz bogatym dziedzictwem kulturowym. Pomimo malowniczej lokalizacji nie jest ono celem masowej turystyki, dzięki czemu zachowało wiele ze swojego dawnego klimatu i uroku. Szczególnie warte obejrzenia są: liczne romańskie kościoły, forteca św. Barbary, słynne Piazza del Duomo z katedrą, a także Piazza Giovanni XXIII, ze słynną średniowieczną studnią z której wystaje srebrny księżyc – symboliczne połączenie historii ze współczesnością.

WILLE MEDYCEUSZY. W okolicy Florencji znajduje się wiele dawnych rezydencji, wielkiego rodu florenckiego, Medyceuszy. Są to zbudowane pomiędzy XV a XVII wiekiem wille. Wille te wraz z ogrodami doskonale współgrają z toskańskimi krajobrazami. Obiekty te, to świadectwo dawnej potęgi Medyceuszy, jak i przykłady harmonii i estetyki krajobrazu. 12 willi i 2 ogrody, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Część z nich pozostaje w rękach prywatnych i nie jest dostępna dla turystów, ale są też takie, które można bez problemu zwiedzić, wraz z otaczającymi je parkami.

(Koszt wycieczki od 9 euro)

6 DZIEŃ

Środa 5.05.2021

Dzień odpoczynku. Dla chętnych możliwość udziału w jednej z wycieczek trekkingowych (dodatkowo płatna 12€).

7 DZIEŃ

Czwartek 6.05.2021

Dzień wypoczynku lub wycieczka fakultatywna do Florencji. Zwiedzanie Florencji odbędzie się z miejscowym przewodnikiem + czas wolny.

FLORENCJA. Tego miasta nie trzeba reklamować. To miasto symbol.  Oszałamia nieprzebraną ilością dzieł sztuki, o fundamentalnym znaczeniu dla kultury włoskiej, jak i europejskiej. Od zawsze było kolebką włoskiej kultury i sztuki. Tutaj żyli i tworzyli najwięksi artyści Italii. Stąd wywodzi się współczesny język włoski. Najstarsza część miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Katedra Santa Maria del Fiore, to jedna z największych świątyń katolickich na świecie. Galerie Uffizi, Akademii, czy Bargello, kryją arcydzieła sztuki artystów wszechczasów. (Koszt wycieczki od 23 euro/osobę – w cenie przejazd autokarem, zwiedzanie starego miasta z przewodnikiem i czas wolny w mieście)

8 DZIEŃ

Piątek 7.05.2021

Dzień wypoczynku lub wycieczka Wybrzeżem Versilii.

VERSILIA. To wycieczka wzdłuż jednego z najsłynniejszych wybrzeży włoskich. Versilia, to zespół kurortów nadmorskich ciągnących się od Carrary do Vareggio. Piaszczyste plaże, drogie i snobistyczne ośrodki wypoczynkowe. Atutem tego regionu są krajobrazy. Tu Alpy Apuańskie schodzą niemal do morza. Podczas objazdowej wycieczki zatrzymamy się w kilku ciekawych miejscowościach na wybrzeżu. W Marina de Massa wejdziemy na ponad 200 metrowe molo. Odwiedzimy też Carrarę, położoną u stóp Alp Apuańskich, światową stolicę marmuru. Kamień ten eksploatowany jest tutaj oponad 2 tys. lat. Tworzył w nim m. in. Michał Anioł i Bernini. 

(Koszt wycieczki od 7 euro)

9 DZIEŃ

Sobota 8.05.2021

Wykwaterowanie.

Przejazd do Pizy.

PIZA. Miasto znane na całym świecie, ze swej słynnej Krzywej Wieży. Na Campo dei Miracoli, czyli Placu Cudów, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdziemy wspomnianą Krzywą Wieżę, ale i potężną romańską katedrę Wniebowzięcia NMP, baptysterium oraz cmentarz Camposanto.

LUKKA. To historyczne miasto w którym w całości zachowały się średniowieczne mury miejskie. Wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się wewnątrz murów miejskich. Do miasta niegdyś wdoprowadzano wodę za pomocą akweduktu, który można zobaczyć współcześnie. Mury miejskie można przejść trasą turystyczną pieszo. Najcenniejszym zabytkiem Lukki jest katedra św. Marcina. Najsłynniejszym obywatelem Lukki był Giacomo Puccini. 

 Wyjazd w drogę powrotną. Przejazd przez Austrię i Czechy do Polski.

10 DZIEŃ

Niedziela 9.05.2021

Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach porannych.

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Zakwaterowanie zapewniamy na jednym z campingów w okolicach Viareggio, blisko jednego z najsłynniejszych włoskich wybrzerzy zwanym Versillą. Camping położony  jest około 1000 m od brzegu morza. w kompleksie drewnianych domków, tzw. bungalowów. Powierzchnia każdego z domków, to około 30 m. kw. Każdy z nich posiada 2 pokoje. Jeden z łóżkiem podwójnym i drugi z łóżkiem pojedynczym i łóżkiem piętrowym. Łazienka z prysznicem, umywalką i toaletą. W pełni wyposażona kuchnia i jadalnia ze stołem i krzesłami. Zadaszona weranda na lunch, czy kolację. Klimatyzacja i ogrzewanie. Uczestnicy będą kwaterowani po cztery osoby.

Wyżywienie

Cena wycieczki nie zawiera wyżywienia. Wyżywienie jest we własnym zakresie, w oparciu o wyposażone aneksy kuchenne znajdujące się w apartamentach. Zaopatrzenie w produkty żywnościowe będzie możliwe w okolicznych marketach. 

Istnieje możliwość zamówienia posiłków w miejscowej restauracji. Ceny : śniadanie: ok. 3,50€/os./dzień, obiad: ok. 10€/os./dzień

INFORMACJE DODATKOWE

 • Jako dokument podróży wystarczy dowód osobisty
 • Każdy uczestnik ma prawo do zabrania ze sobą bagażu głównego, nie przekraczającego 20 kg oraz podręcznego do 5 kg
 • Przed zakwaterowaniem należy wpłacić kaucję 50 euro za każdy bungalow. Kaucja zwracana jest przy wykwaterowaniu, jeśli nie stwierdzi się uszkodzeń w wyposażeniu domku. 
 • Należy zabrać ze sobą ręczniki.
 • Bungalowy przeznaczone są dla maksymalnie 5 osób.
 • W każdym bungalowie standardowo kwaterujemy po 4 osoby, istnieje możliwość zakwaterowania zakwaterowania innej liczby osób w bungalowie, pod warunkiem, że zgłosi się do nas cała grupa na jeden bungalow (z wymienieniem imion i nazwisk oraz zgodą wszystkich osób).
  W związku z tym poniżej podaję także kwoty wyjazdu jakie będą obowiązywać przy zmianie liczby uczestników w bungalowie:
  5 osób w bungalowie – 900zł/os.
  3 osoby w bungalowie- 1100zł/os.
  2 osoby w bungalowie – 1380zł/.os. . 
 • Wycieczki fakultatywne rozliczane będą w euro.
 • Kolejność wycieczek może ulec zmianie. O ich kolejności decyduje na miejscu organizator.
 • Wycieczki fakultatywne odbędą się przy odpowiedniej ilości chętnych.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie: 

 • Przejazd autokarem.
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Osobę z biura do koordynacji programu
 • 7 noclegów w bungalowach wyposażonych w 2 pokoje i aneks kuchenny.
 • Pościel (10 euro od osoby)
 • Klimatyzacja i ogrzewanie w bungalowach (70 euro za bungalow)
 • Sprzątanie końcowe (45 euro za bungalow)
 • Opłatę klimatyczną 
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Zwiedzanie Sirmione w drodze dojazdowej
 • Zwiedzanie Pizy i Lukki w drodze powrotnej.

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych uczestników,
 • Wyżywienia
 • Wycieczek fakultatywnych i biletów wstępu.
 • Wycieczek trekkingowych 12 euro za każdą.
 • Ręczników
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej: koszt ok. 3% ceny wycieczki
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej i następstw chorób przewlekłych: ok. 8% ceny wycieczki
[ DOKUMENTY ]

Szczegółowe warunki uczestnictwa

Wykonanie: robimy-strony.pl | Piotr Żuk TREKKINGI 2018