majorka
serra de tramuntana
trekking na wyspie
wiosna 2021
10 dni


Termin: 24 marca- 2 kwietnia 2021
Cena: 2400,- zł od osoby + lot

Kiedy w Polsce mamy jeszcze kończącą się zimę, wystarczy kilka godzin podróży, by znaleźć się na jednej z wysp Morza Śródziemnego i znaleźć już prawdziwą wiosnę. Ta wyspa, to Majorka, największa spośród Archipelagu Balearów. Chociaż słusznie przypisuje się jej miano idealnego miejsca na plażowanie, imprezowanie i ogólne leniuchowanie, to nie wszyscy wiedzą, że kryje ona w sobie także skarb natury. Ten skarb, to pasmo górskie o nazwie Serra de Tramuntana wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu wiele oznaczonych i nieoznaczonych ścieżek. Najciekawsze z nich postaramy się przemierzyć podczas planowanych siedmiu tras trekkingowych.

Majorka, to wyspa położona w zachodniej części Morza Śródziemnego. Wraz z kilkoma innymi wyspami m. in. Minorką, Ibizą i Formenterą tworzy archipelag zwany Balearami. Obecnie jest to hiszpańska prowincja, a także region autonomiczny Hiszpanii. Położenie Balearów pomiędzy Europą, a Afryką powodowało w przeszłości, że pozostały tu wpływy różnych kultur, a ich ślady można zobaczyć do dziś.

Majorka oprócz swych wspaniałych plaż, infrastruktury hotelowej, ma jeszcze do zaoferowania góry. Góry, które schodzą swoimi grzbietami do samego morza, tworząc bajkowe wybrzeża, pełne zatok i klifów. Góry te zwane po katalońsku Serra Tramuntana, a po hiszpańsku Sierra de Tramontana swą nazwą nawiązują do silnego i zimnego północnego wiatru Tramuntona docierającego do Majorki. Pasmo to ciągnie się około 90 km wzdłuż półnonego wybrzeża wyspy, tworząc naturalną barierę dla wiatru Tramuntana. Przez to na pozostałej części wyspy panuje ciepły i suchy klimat. Góry nie są jakoś spektakularnie wysokie, bo najwyższy szczyt Puig Major wznosi się na 1445 m. n. p. m. Ale biorąc pod uwagę bliskość morza, to wysokości względne są już dość imponujące. 

Program wycieczki przewiduje przejście siedmiu tras trekkingowych w najciekawszych zakątkach pasma Serra de Tramuntana. W tym zdobycie drugiego co do wysokości wierzchołka pasma, Puig de Massanella, wznoszącego się na 1365 m. n. p. m. Jeden dzień poświęcimy na zwiedzanie Majorki. Będzie to wizyta w stolicy Palmie oraz zwiedzanie jednej z kilku jaskiń położonych na wyspie.

Podczas wycieczek trekkingowych zobaczymy nie tylko góry. Serra de Tramuntana, to także zagubione górskie miasteczka, czy ważne miejsca kultu. Jedna z tras zaprowadzi nas do małego miasteczka Valdemossa, gdzie w tutejszym klasztorze zimę spędzili Fryderyk Chopin i George Sand. Dotrzemy także do miasteczka Soller, gdzie zabytkowy tramwaj przejeżdża z impetem pomiędzy stolikami miejscowej restauracji. Odwiedzimy najważniejsze sanktuarium wyspy, położone wśród lasów dębowych Lluc, gdzie czczona jest La Moreneta, czyli Czarna Madonna, opiekunka wyspy. Klasztor położony u podnóża Massanelli. Północna Majorka, to spektakularne zatoki i klify. Góry Serra de Tramuntana na wschodzie schodzą prosto do morza tworząc niezwykły półwysep Formentor, który w części przemierzymy pieszo. W przypadku pogody uniemożliwiającej trekkingi będzie możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc kultu religijnego położonych na wyniosłych wierzchołkach. To m. in. Santuari de Cura, Puig de Santa Magdalena, czy Puig de Maria. Majorka słynie także z pięknych jaskiń, które także możemy odwiedzić w razie wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych.

W ostatnim dniu wycieczki odwiedzimy stolicę Majorki i całych Balearów Palmę. Tu zobaczymy niesamowitą katedrę gotycką La Seu oraz przespacerujemy się wąskimi ulicami miasta podziwiając kamienice i pałace z różnych epok architektonicznych. Odwiedzimy też jedną z wielu jaskiń, jakie znajdują się na wyspie.

Na wyspę dostaniemy się samolotem z Berlina, na miejscu poruszamy się busami. Zapewniamy transfer z Wrocławia do Berlina i z porotem.

1 DZIEŃ

Środa 24.03.2021

Wyjazd z Wrocławia w godzinach porannych. Transfer na lotnisko w Berlinie.

Przelot do Palma de Majorka

Przejazd do miejsca zakwaterowania

Nocleg

2 DZIEŃ

Czwartek 25.03.2021

Trekking

Trasa 1:  TREKKING PÓŁNOCNO – ZACHODNIM KLIFEM

     Pierwsza trasa trekkingowa, to dość łatwe i krótkie przejście. Przebiegać ono będzie na północno – zachodnim skraju wyspy. Zaczynamy nad wybrzeżem, w miejscowości Sant Elm. Podchodzimy około 300 m w pionie, by osiągnąć dawne obiekty klasztorne La Trapa, położone na stromym brzegu morza. Stąd widoki na niezwykłą wyspę Dragonera, położonej niespełna kilometr od wybrzeża Majorki. Następnie wygodną ścieżką, nad klifowym brzegiem, wznoszącym się 400 m nad taflą morza. Tutaj znowu piękne punkty widokowe. W końcu dotrzemy na Przełęcz Coll de sa Gramola, skąd udamy się do miejsca zakwaterowania.

     Długość trasy około 10 km. Czas przejścia około 5 godzin. Początek trasy:  0 m, najwyższy punkt 470 m, koniec trasy 350 m (wysokości w m. n. p. m.)     

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

3 DZIEŃ

Piątek 26.03.2021

Trekking

Trasa 2:  JEZIORO CUBER I MIASTECZKO SOLLER

     Trekking w centralnej części Gór Serra de Tramuntana. Rozpoczniemy od parkingu przy Jeziorze Cuber, położonym na wysokości 750 mnpm, niemal u stóp najwyższego wierzchołka wyspy Puig Major. Po drodze wejście na charakterystyczny stożek, Puig de l’Ofre (1098). Zejście w dół, pięknym, głębokim wąwozem, Biniaraix. Celem naszej wędrówki, będzie niewielkie miasteczko, Soller, którego niewątpliwą atrakcją jest zabytkowa linia tramwajowa przechodząca przez cenrum miasta, do pobliskiego portu.

     Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  750 m, najwyższy punkt 1090 m, koniec trasy 40 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

4 DZIEŃ

Sobota 27.03.2021

Trekking

Trasa 3:  MASSANELLA

     To dość długi trekking, który pozwoli nam zdobyć drugi, co do wysokości szczyt Majorki, Puig de Massanella, liczący 1365 mnpm. Wierzchołek, to wybitny punkt widokowy. Trasa ma charakter pętli. Zaczyna się i kończy w miejscowości Lluc. Tutaj, pośród lasów dębowych, znajduje się najważniejsze miejsce religijne Majorki. W sanktuarium Lluc znajduje się La Moreneta, czyli figurka Czarnej Madonny. Przybywa tu wielu pielgrzymów z całej wyspy, bo La Moreneta uważana jest za patronkę i opiekunkę Majorki. 

     Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  500 m, najwyższy punkt 1365 m, koniec trasy 500 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

5 DZIEŃ

Niedziela 28.03.2021

Trekking

Trasa 5:  WOKÓŁ PUIG ROIG

     To druga z tras w okolicach miejsca pielgrzymkowego Lluc. Tym razem powędrujemy na północ, by przemierzyć niemal okrężną drogę wokół dwóch szczytów, Puig Roig (1006) i Roca Roja (843). Oba szczyty wznoszą się niemal nad samym morzem, tworząc piękne skaliste wybrzeże. Duża część trasy prowadzi właśnie spektakularnymi trawersmi z widokami na położone w dole zatoki. Niezapomniane są także widoki na najsłynniejszy wąwóz Majorki, Torrent de Pareis. Po drodze odwiedzimy miejsce zwane Cosconar, gdzie można zobaczyć domy w skałach. Trasa otwarta jest tylko w niedziele.

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy:  500 m, najwyższy punkt 750 m, koniec trasy 470 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

 

6 DZIEŃ

Poniedziałek 29.03.2021

Trekking

Trasa 4:  VALLDEMOSSA 

     Okrężna trasa trekkingowa nad uroczym miasteczkiem Valldemossa. Wejdziemy na okoliczne szczyty, wznoszące się pomiędzy Valldemossą, a brzegiem morza. Osiągają tu one około 1000 mnpm i stanowią doskonałe punkty widokowe na skaliste wybrzeże ale także na zagubione w górach miasteczka, takie jak Soller, Valldemossa, czy Deia. Valldemossa znana jest przede wszystkim z tego, że w tutejszym klasztorze schronili się Fryderyk Chopin i George Sand.

     Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  400 m, najwyższy punkt 945 m, koniec trasy 400 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

7 DZIEŃ

Wtorek 30.03.2021

Trekking

Trasa 6:  PÓŁWYSEP FORMENTOR

     Półwysep Formentor, przez niektórych uważany jest za najpiękniejszy zakątek Majorki. Tutaj strome klify schodzą prosto do morza. Na sam przylądek Formentor, najbardziej na północ wysuniętą część wyspy prowadzi kręta i widokowa droga. Przejedziemy tę niesamowitą drogę zatrzymując się na punktach widokowych. Trasa trekkingowa poprowadzi nas poprzez malownicze, dzikie zatoki półwyspu. Zdobędziemy najwyższy szczyt południowej części półwyspu, Fumat (335).

Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  180 m, najwyższy punkt 335 m, najniższy punkt 0 m, koniec trasy 0 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

8 DZIEŃ

Środa 31.03.2021

Trekking

Trasa 7:  ALCUDIA 

     Ostatnia trasa trekkingowa powiedzie nas poprzez półwysep Alcudia, położony na południe od Formentor. Tu okrężną trasą przejdziemy przez najciekawsze zakątki półwyspu. Zdobędziemy najwyższy punkt półwyspu, Talaia d’Alcuida (446). Odwiedzimy także najpiękniejszy punkt widokowy półwyspu  Penya des Migdia, pokonując tarasowe ścieżki wykute w skałach klifowego wybrzeża.

Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  150 m, najwyższy punkt 446 m, najniższy punkt 50 m, koniec trasy 180 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

9 DZIEŃ

Czwartek 1.04.2021

Wycieczka objazdowa po Majorce. W planie będzie zwiedzanie stolicy Majorki Palmy i jednej z jaskiń.

Palma, to stolica Majorki, jak i całych Balearów. Oprócz nowoczesnych dzielnic tego prawie półmilionowego miasta, znajdziemy tu klimatyczne stare miasto, pełne wąziutkich uliczek i zabytków z różnych epok. Najważniejszym zabytkiem Palmy jest majestatyczna katedra La Seu. Smukła z ogromnymi przyporami gotycka budowla jest symbolem miasta. Zwana jest katedrą morza, światła i przestrzeni. Spośród wielu innych zabytków i atrakcji turystycznych Palmy należy wymienić: Pałac Królewski zwany Cytadelą, ratusz, dawne łaźnie arabskie, kościoły z różnych epok, oraz wiele rezydencji i kamienic w stylu katalońskiego modernizmu, przypominające do złudzenia barcelońskie dzieła Gaudiego. Palma, to także miasto parków i zieleni. Bodajże najsłynniejszy park, to Parc de la Mar, ze sztucznym jeziorem, położony pomiędzy brzegiem morza, a katedrą La Sue. Zwiedzanie tego ciekawego miasta ograniczymy tylko do kilku najciekawszych miejsc.

Nie wszyscy wiedzą, że Majorka, to raj dla speleologów, ale i dla turystów lubiących zajrzeć w głąb ziemi. Na całej wyspie znajduje się niezliczona liczba jaskiń. Kilka z nich została udostępniona do zwiedzania. Najsłynniejsze z nich, to Jaskinie Smocze (Coves del Drac). Zespół jaskiń składający się z czterech łączących się ze sobą grot. Znajduje się tu podziemne jezioro, długie na 100 m, które można przepłynąć łodzią. Inne, to np. Jaskinie Haczyków (Coves dels Hams) z charakterystycznymi stalaktytami w formie haczyków. Czy jaskinia Coves d’Arta z najwspanialszymi na wyspie formacjami stalaktytów. W planie mamy zwiedzenie jednej z tych jaskiń.

Przejazd do miejsca zakwaterowania i nocleg.

10 DZIEŃ

Piątek 2.04.2021

Wykwaterowanie

Przejazd na lotnisko.

Przelot do Berlina

Transfer do Wrocławia. Przyjazd w godzinach nocnych.

GALERIA


Na Półwyspie Formentor


Górska ścieżka


Klifowe wybrzeże Półwyspu Formentor


Zatoka Badia de Pollenca


Zachód słońca nad północnym wybrzeżem


Dwa najwyższe szczyty Majorki: Massanella i Puig Major


Dąb


Puig Major w chmurach


Widoki z Massanelli


Puig de l'Ofre


Wiele obszarów jest ogrodzonych i w rękach prywatnych. Przejście dla turystów.


Massanella


Port de Soller widziany z gór


Jedna z wielu dzikich zatok Półwyspu Formentor


Na szlaku GR-221 pomiędzy Sant Elm, a Przełęczą Gramola


Północno - zachodnie wybrzeże


La Trapa


Wyspa Dragonera


Zachód słońca nad północnym wybrzeżem.


Puig Major


Wąwóz Torrent de Pareis


Puig d'Alaro i Alcadena


Nad Jeziorem Cuber


Wybrzeże klifowe Półwyspu Formentor.


Dwa najwyższe szczyty Majorki: Massanella i Puig Major


Palma. Katedra La Seu


Na jednym z Placów w Palmie


Jedna z kamienic w Palmie w stylu modernizmu katalońskiego.


Ratusz w Palmie


Popiersie Chopina w Palmie

DODATKOWE INFORMACJE
 • Baleary i Majorka są autonomicznym regionem Hiszpanii, i znajdują się na obszarze Unii Europejskiej i Strefy Schengen. 
 • Naszą bazą wypadową będzie jedna z miejscowości na wschodnim wybrzeżu wyspy.
 • Dojazdy na trasy piesze i przemieszczanie się po wyspie busem.
 • Kolejność tras może ulec zmianie.
 • Posiłki przygotowujemy samodzielnie. Zakwaterowanie w obiektach posiadających aneksy kuchenne.
 • Istnieje możliwość spożywania obiadów w lokalnych restauracjach.
 • Zaopatrzenie w produkty żywnościowe w lokalnych marketach.
 • Bilety lotnicze zakupujemy indywidualnie dla każdego uczestnika, po wpłacie zaliczki. Uczestnik płaci rzeczywistą cenę zakupionych biletów lotniczych. Istnieje możliwość zakupu biletów samodzielnie. 
 • Cena biletów lotniczych na trasie Berlin – Palma i z powrotem, oscylują obecnie około 200,- zł bez bagażu rejestrowanego.
 • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowych tras.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko”. Tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Transfer busem na lotnisko z Wrocławia do Berlina i z powrotem
 • Transport na terenie wyspy
 • 9 noclegów  w apartamentach z łazienkami 
 • 7 trekkingów górskich
 • Wycieczka objazdowa ze zwiedzaniem Palmy i jednej z jaskiń Majorki
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych

Cena nie zawiera:

 • Biletów lotniczych. Cena biletu w dwie strony z bagażem rejestrowanym (do 20 kg) obecnie oscyluje w wysokości 200,- zł bez bagażu rejestrowanego.
 • Innych biletów wstępów
 • Wyżywienia
PROPONOWANE MAPY

Przed wyjazdem proponujemy zaopatrzyć się w jeden z poniższych zestawów map:

IMG_20191026_105140.jpg

Mallorca 1:35 000

Zestaw 4 map wydawnictwa Compass obejmujący obszar całej Majorki.

IMG_20191026_105211.jpg

Serra de Tramuntana 1:25 000

Zestaw 2 dwustronnych map wydawnictwa Alpina. Szczegółowa mapa obejmująca obszar gór Serra de Tramuntana

[ DOKUMENTY ]Szczegółowe warunki uczestnictwa

Wykonanie: robimy-strony.pl | Piotr Żuk TREKKINGI 2018