gruzja. tuszetia i chewsuretia
wśród średniowiecznych twierdz pogranicza Gruzji, dagestanu i czeczeni


9 - 21 lipca 2021Cena: zł 4300,- zł od osoby

W Gruzji jest wiele krain zadeptywanych przez turystów. Są jednak i takie, gdzie ze względu na brak dróg jezdnych i wysokie góry oddzielające je od reszty kraju, masowa turystyka nie dotarła jeszcze na tak wielką skalę. Tak właśnie jest tu, w Tuszetii i Chewsuretii. To rejony odizolowane od reszty kraju. Położone już za głównym pasmem Wielkiego Kaukazu. Od północy i od wschodu zamknięte kolejnymi pasmami kaukaskimi i poprowadzoną na nich granicą z rosyjską Czeczenią i Dagestanem. Turysta znajdzie tu nieskażoną jesczcze przyrodę. Małe wioski w głębokich dolinach. W tych wioskach i na okolicznych wzgórzach średniowieczne wieże i twierdze, które broniły miejscowe ludy przed najazdami ludów muzułmańskich z pobliskiej Czeczenii i Dagestanu. W wielu miejscach pozostały ślady dawnych przedchrześcijańskich wierzeń. Obie krainy objęte są ochroną parków narodowych. Zimą niedostępne dla ludzi, ze względu na zasypane śniegiem przełęcze, przez które prowadzą jedyne szutowe, konne, czy piesze dukty.

Wyprawa do gruzińskiej Tuszetii i Chewsuretii, to prawdziwa przygoda i obcowanie z pięknymi krajobrazami, średniowiecznymi zabytkami, czy miejscami dawnych wierzeń. W programie wycieczki jest aż 9 dni trekkingów w górach Kaukazu. Do Gruzji docieramy samolotem z Warszawy do Tbilisi. Powrót identycznie. Zaczniemy od dnia aklimatyzacji w stolicy Gruzji. Zwiedzimy najciekawsze miejsca w tym mieście. Następnego dnia, zaczynamy ekscytującą przygodę. Wynajętymi autami z pełnym ekwipunkiem pojedziemy w kierunku Kaukazu przez winną krainę Kachetię. Tam zatrzymamy się by obejrzeć położony niczym okręt na morzu kachetyjskich równin, obronnną katedrę Alawerdi. Potem czeka nas przejazd widowiskową górską drogą do Omalo w centrum Tuszetii. Trasa ta nieraz nazywana Drogą Śmierci, w niektórych rankingach uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych dróg na świecie. Omalo, to stolica Tuszetii. Stąd następnego dnia rozpoczniemy naszą 9 dniową wyprawę pieszą, poprzez te malownicze i tajemnicze góry. W większości dni noclegi zorganizowane będą w małych wiejskich pensjonatach. W dwóch przypadkach całej trasy noclegi w namiotach. Będziemy się przemieszczać na lekko, tylko z małymi plecakami. Reszta ekwipunku będzie przewożona autami, lub tam, gdzie się to nie da, wynajętymi końmi. Trasy nie posiadają trudności technicznych, niemniej jednak trzeba być do wyprawy przygotowanym kondycyjnie. Połowę wyprawy spędzimy na przejściu tras w Tuszetii. Tutaj zobaczymy pięknie wkomponowane w górski krajobraz twierdze w Omalo, Dartlo, Keselo Parsmie, oraz pojedyncze wieże obronne na zboczach gór. Najwyższym punktem wyprawy, będzie leżąca na granicy Tuszetii i Chewsuretii, Przełęcz Atsunta, licząca sobie prawie 3500 m. n. p. m. Za przełęczą będziemy kontynuować naszą wyprawę przez Chewsuretię. Zobaczymy tu kolejne twierdze w Mutso i Szatili. Potem zobaczymy kaukaskie Dolomity, czyli Masyw Chaukhi, by wlądować na koniec w Stepancmindzie, pod samym Kazbekiem. Ostatniego dnia wjedziemy pod jedną z najsłynniejszych świątyń, Cminta Sameba, pod Kazbekiem, trekking pod Kazbekiem lub w malowniczej Dolinie Truso i powrót do Tbilisi na lotnisko.

1 DZIEŃ

Piątek 9.07.2021

W godzinach wieczornych spotkanie na lotnisku w Warszawie. Możliwość transferu z Wrocławia.

Przelot do Tbilisi w Gruzji.

2 DZIEŃ

Sobota 10.07.2021

Przejazd z lotniska do Tbilisi. Zwiedzanie miasta. Wspólnie odwiedzimy najważniejsze zabytki stolicy Gruzji. Stare Miasto, Twierdzę Narikala położoną na wzgórzu z widokami na miasto, Plac wolności, Rike Park ze współczesnymi szklanymi cudami architektury, Katedra Sioni, Kościół Metechi, katedrę św. Trójcy i inne.

Wczesna obiadokolacja w jednej z tbiliskich restauracji. Tu omówimy sobie szczegóły dalszej wyprawy.

Nocleg w Tbilisi.

3 DZIEŃ

Niedziela 11.07.2021

Śniadanie.

Przejazd samochodami terenowymi do Omalo w Tuszetii. Po drodze przejedziemy przez winną krainę, Kachetię. To rozległa równina położona nad rzeką Alazani. Tu robi się ponoć najlepsze wina w Gruzji. W Kachetii odwiedzimy klasztor Alaverdi. To jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Gruzji. Pochodzący z XI wieku kompleks otoczony jest murami. Po krótkiej wizycie w katedrze, dalsza część drogi. To ponad 70 kilometowa droga szutrowa, o niezliczonej ilości zakrętów. Nazywana jest przez niektórych Drogą Śmierci, a w niektórych rankingach uważana za jedną z najniebezpieczniejszych dróg samochodowych na świecie. My do dyspozycji będziemy mieli samochody z miejscowymi doświadczonymi kierowcami. Droga wznosi się na główną grań Kaukazu i przełęcz Abano (2850), by potem z kolei poprowadzić w dół w serce Tuszetii. Za przełęczą już wszystkie rzeki płyną do Rosji.

Obiadokolacja i nocleg w miejscowym pensjonacie w Omalo.

4 DZIEŃ

Poniedziałek 12.07.2021

Śniadanie.

TREKKING: OMALO – DIKLO

Pierwszy dzień wędrówek górskich po Tuszetii rozpoczniemy od zwiedzenia stolicy Tuszetii, Omalo. Stolica Tuszetii, to wieś, która składa się z dwóch części, Dolnego i Górnego Omalo. Na wzgórzu nad wsią, znajduje się niemal symboliczny obiekt Tuszetii, Twierdza Keselo. To zespół 13 średniowiecznych wież obronnych, połączonych ze sobą tajemnymi przejściami. Po zwiedzeniu twierdzy przejście do Szenaki, potem do Starego Diklo, gdzie na wzgórzu znajdują się ruiny twierdzy. Kończymi w wiosce Diklo.

Około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin.

Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie w Diklo.

5 DZIEŃ

Wtorek 13.07.2021

Śniadanie.

TREKKING: DIKLO – DARTLO

Widokowa trasa trawersowa nad doliną rzeki Pirikitis Alazani. W miejscowości Dartlo, stare tuszecke domy i kompleks wież mieszkalno – obronnych..

Około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin.

Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie w Dartlo.

6 DZIEŃ

Środa 14.07.2021

Śniadanie.

TREKKING: DARTLO – PARSMA

To kolejna widokowa trasa nad doliną rzeki Pirikitis Alazani. Po drodze zobaczymy twierdzę Kvavlo, bezpośrednio położoną nad Dartlo. Kończymy w Parsmie, gdzie znajduje się duży zespół wież obronnych.

Około 17 km. Czas przejścia około 7 godzin.

Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie w Parsmie.

7 DZIEŃ

Śniadanie.

Czwartek 15.07.2021

TREKKING: PARSMA – CAMPSITE I

Trekking zakończony noclegiem pod namiotami. Ruszamy z Parsmy, mijamy ostatnią zamieszkaną wieś w Tuszetii, Girevi i mozolnie wzdłuż doliny rzecznej. Mijając opuszczone ruiny wiosek i wież obronnych dochodzimy do miejsca, gdzie można dogodnie rozbić namioty. reszta bagaży będzie już na nas czekać. Zostaną dowiezione końmi. Miejsce noclegu zaopatrzone w wodę, możliwość zakupów produktów (głównie napoje, piwo, wino) u ludzi zajmujących się transportem konnym bagaży.

Kolacja (samodzielnie przygotowywana w oparciu o prowiant organizatora). Nocleg pod namiotami.

8 DZIEŃ

Piątek 16.07.2021

Śniadanie (przygotowywane samodzielnie w oparciu o prowiant organizatora).

TREKKING: CAMPSITE – ATSUNTA – CAMPSITE II

Trasa dość wymagająca, bo poprowadzi nas na Przełęcz Atsunta, położoną prawie 3500 m. n. p. m. Przełęcz ta kończy naszą wędrówkę po Tuszetii i zaczyna ścieżki Chewsureckie. Na terenie Chewsuretii nocleg w górach, w miejscu gdzie można dogodnie rozbić namioty. Główne bagaże będą przetransportowane konno na miejsce noclegu. Tego dnia na trasie nie ma żadnych siedzib ludzkich.

Kolacja (samodzielnie przygotowywana w oparciu o prowiant organizatora). Nocleg pod namiotami.

 9 DZIEŃ

Sobota 17.07.2021

Śniadanie (przygotowywane samodzielnie w oparciu o prowiant organizatora).

CAMPSITE II – SZATILI

Trasa już na stronie chewsureckiej. Bagaże główne zabiorą nam konie. Po zejściu w dolinę, zwiedzimy wiejską twierdzę Mutso. Potem drogą w kierunku Szatili. Niemal przy samej rosyjskiej granicy znajdują się pozostałości wsi Anatori. Tu zobaczymy miejsce, gdzie podczas zarazy mieszkańcy wsi dobrowolnie przychodzili umierać. Pozostało do dziś wiele szczątków ludzkich. Nocleg w pensjonacie w Szatili, niemal pod samą twierdzą. 

 Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie w Szatili.

10 DZIEŃ

Niedziela 18.07.2021

Śniadanie w pensjonacie.

Rano zwiedzanie twierdzy w Szatili. Potem wyjazd autami terenowymi na przełęcz Datvisjvari. Stąd rozpoczniemy trasę pieszą.

TREKKING: DATVISJVARI – ROSZKA

Zaczynamy na wysoko położonej przełęczy (około 2700 mnpm). Tu dojedziemy spektakularną drogą szutrową, która jako jedyna łączy Chewsuretię z resztą kraju. Stąd piękną widokową trasą grzbietową dostaniemy się do Roszki, położonej u stóp Masywu Chauchi. 

Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie.

11 DZIEŃ

Poniedziałek 19.07.2021

Śniadanie w pensjonacie.

TREKKING ROSZKA – MASYW CHAUCHI – JUTA

To długa trasa piesza. Pozwoli nam z bliska zobaczyć Masyw Chauchi. To nieduży powierzcniowo obszar górski, ze strzelistymi szczytami. Nazywany jest nieraz kaukaskimi Dolomitami. W końcowym etapie drogi nowoczesne schronisko Fifth Season. Z Juty, busem lub taksówkami przejedziemy do Stepancmindy. To miejscowość położona u stóp Kazbeku

Obiadokolacja i nocleg.

 12 DZIEŃ

Wtorek 20.07.2021

Śniadanie w pensjonacie. Wjazd pod kościół Cminta Sameba. 

TREKKING: W KIERUNKU LODOWCA POD KAZBEKIEM

ALTERNATYWNIE: TREKKING W DOLINIE TRUSO

Rano wjeżdżamy na wzgórze nad Stepancmindą i zwiedzamy jeden z najsłynniejszych gruzińskich świątyń, mały kościółek św. Trójcy. Kościół położony na wyskości 2170 mnpm. Rozciąga się spod niego, jeden z najbardziej znanych widoków w Gruzji. Stąd w zależności od warunków atmosferycznych zrobimy kilkugodzinny trekking w kierunku lodowca pod Kazbekiem, lub wyjazd na trekking do Doliny Truso. Po trekkingu wyjazd w drogę powrotną do Tbilisi. Przejedziemy słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze kolacja. 

Wieczorem powrót do Tbilisi.

13 DZIEŃ

Środa 21.07.2021

We wczesnych godzinach porannych wylot do Polski. Rano przylot do Warszawy.

GALERIA


Chewsuretia


Opuszczone wieże w Chewsuretii


Chewsuretia


Droga do Szatili


Wieże w Chewsuretii


Tuszetia


Twierdza w Szatili


Kościół św Trójcy z Kazbekiem w tle


Twierdza Mutso


Twierdza Mutso


Mayw Chauchi w tle


Transport bagaży przez Przełęcz Atsunta


Tuszetia


Hotel w twierdzy Szatili


Tuszetia


Twierdza Kvavlo, nad Dartlo


Kvavlo


Rzeka Pirkitis Alazani


Tuszetia


Diklo


Diklo


Diklosmta. Trójstyk Gruzji, Czeczeni i Dagestanu


Nad Diklo


Droga do Omalo


Chewsuretia


Chewsuretia i zaśnieżony Tebulos


Twierdza Szatili


Szatili


Przełęcz Atsunta


Chewsuretia


W drodze na przełęcz Atsunta


Ruiny twierdzy Hegho


W drodze na przełęcz Atsunta

"
Święte miejsce" zakaz wstępu kobietom


Twierdza Kvevlo


W Girewi


Pirkitis Alazani


Twierdza Parsma


Parsma


Parsma


Pasmo graniczne koło Shenako


Trawersy nad doliną Pirkitis Alazani


Rzeka i dolina Pirkitis Alazani


Twierdza Keselo w Omalo


Kvavlo


Masyw Chauchi


Masyw Chauchi


Masyw Chauchi


Omalo


Kościół św. Trójcy i Kazbek

INFORMACJE DODATKOWE
 • Grupa liczy do 20 osób.
 • Przebieg tras może się zmienić z przyczyn niezależnych od organizatora.
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
 • Trasy piesze średniej trudności, nie wymagają sprzętu asekuracyjnego, nie zawierają poważnych ekspozycji ani też elementów asekuracyjnych, typu drabinki, liny, łańcuchy.
 • Niezbędna dobra kondycja fizyczna.
 • Gruzja, to cywilizowany i jeden z najbezpieczniejszych krajów Kaukazu. To samo dotyczy przygranicznych rejonów Tuszetii i Chewsuretii.
 • Niemal cały kraj objęty jest zasięgiem sieci komórkowej kilku operatorów, niemniej w górach zasięg jest bardzo ograniczony
 • Dojazd służb medycznych do miejsc, w których będziemy, może być niemożliwy
 • Nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić posiłków bezglutenowych, wegetariańskich itp.
 • Noclegi w zróżnicowanych obiektach. W hostelach, pensjonatach, prywatnych domach. Zakwaterowanie w pokojach 2, 3 , 4 i wieloosobowych, przeważnie wspólne łazienki.
 • 2 noclegi w rejonie Przełęczy Atsunta w namiotach, ze względu na brak jakichkolwiek obiektów noclegowych.
 • Na wyprawę oprócz standardowego wyposażenia, należy zabrać ze sobą namiot, śpiwór, materac lub karimatę, menażkę, sztućce.
 • Kwestię namiotów uzgadniamy z organizatorem. Można dobierać się w grupy, używając namiotów 2, 3, 4, 5 osobowych. 
 • Pełny zakres wyposażenia podamy przed wyjazdem. 
 • Trasy piesze pokonujemy tylko z małymi plecakami, niezbędnymi do jednodniowego trekkingu. Cały pozostały sprzęt, w tym biwakowy przewożony jest autami lub końmi.
 • Niezbędny jest ważny dowód osobisty lub paszport.
 • Obszar Tuszetii i Chewsuretii, niemal w całości objęty jest ochroną Parku Narodowego.
 • Trasy piesze przebiegają przez tereny przygraniczne. Konieczne posiadanie przy sobie dokumentów.
 • W niektórych miejscach wydawane są specjalne przepustki do przebywania w strefie przygranicznej. Należy okazywać je na żądanie patroli wojskowych.
 • Możliwy transport z Wrocławia do Warszawy i z powrotem, po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorem. Ilość miejsc ograniczona.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie: 

 • Bilet lotniczy w dwie strony na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa , zawiera bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany do 20 kg.
 • Transfery w Gruzji, autami terenowymi i busami (lotnisko Tbilisi – Tbilisi ; Tbilisi – Omalo ; Szatili – Przełęcz Datvisjvari ; Juta – Stepancminda ; Stepancminda – kościół św. Trójcy – Tbilisi lotnisko).
 • Transport bagaży autami terenowymi i końmi podczas przejść w górach (przejścia w górach odbywają się tylko z małym plecakiem).
 •  8 noclegów w pensjonatach i domach rodzinnych w  2, 3, 4 i wieloosobowych z łazienkami przeważnie wspólnymi.
 • 2 noclegi pod namiotami
 • 8 śniadań.
 • 9 obiadokolacji.
 • 6 razy suchy prowiant na wyjście w góry.
 • 2 śniadania, przygotowywane samodzielnie na polach namiotowych (w oparciu o prowiant organizatora)
 • 2 kolacje, przygotowywane samodzielnie na polach namiotowych (w oparciu o prowiant organizatora)
 • Opieka organizatora (przewodnika i pilota jednocześnie)
 • Obowiązkowa opłata na TFU
 • Ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych. 
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej: koszt ok. 3% ceny wycieczki.
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej i następstw chorób przewlekłych: ok. 7% ceny wycieczki.

 

DOKUMENTYSzczegółowe warunki uczestnictwa

Wykonanie: robimy-strony.pl | Piotr Żuk TREKKINGI 2018