gruzja. swanetia
trekking u podnóża kaukazu


11 - 23 sierpnia 2021Cena: 3900 zł od osoby

Zapraszamy na trekking w góry Kaukazu, do Gruzji zwanej czasem „Perłą Kaukazu” i jej najwyższej górskiej części Swanetii, zwaną „Krainą Tysiąca Wież”. Swanetia to chyba najpiękniejszy, najbardziej malowniczy i tajemniczy region Gruzji. Trafimy tam, gdzie jeszcze nie tak dawno turysta się nie zapuszczał. Dziś to otwarta, przyjazna i bezpieczna kraina. Górna Swanetia wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powędrujemy przez jeden z najciekawszych zakątków Gruzji. Zobaczymy zapierające dech w piersiach krajobrazy, ośnieżone szczyty Kaukazu i zielone doliny. Dziewiczą przyrodę i pomniki średniowiecznej architektury, ufortyfikowane wioski i wieże obronne

Wyprawa do gruzińskiej Swanetii, to osiem dni trekkingu, oraz dwa dni zwiedzania Imeretii i Batumi.

Trasy górskie zostały zaplanowane tak, by nie nastręczały trudności przeciętnemu turyście. Skala trudności porównywalna ze szlakami beskidzkimi, tylko trochę wyżej. Nie ma tu technicznych wyzwań, znanych z naszych Tatr, czy Alp, typu, liny, łańcuchy, drabinki. Niemniej jednak trasy przebiegają często przez przełęcze i szczyty dochodzące do 3 tys. mnpm. Podejścia dochodzą do 1500 m różnicy wzniesień. Dlatego konieczne jest dobre przygotowanie kondycyjne. Trasy piesze pokonujemy, tylko z minimalnym wyposażeniem i plecakiem, jak na jednodniowe wyprawy.

Podstawowe bagaże zawsze pozostają w pensjonacie i przewożone są do następnego punktu noclegowego przez wynajęty transport. Noclegi przewidziane są w skromnych pensjonatach i kwaterach prywatnych w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych o zróżnicowanym standardzie. Niejednokrotnie będziemy mogli poznać gościnnych właścicieli z ich tradycją i zwyczajami. Transfery na miejscu busem z klimatyzacją. Grupa liczy 19 osób + przewodnik – organizator.

Po zakończeniu 8 dniowego trekkingu w górach Swanetii, jeden dzień spędzimy na zwiedzaniu Imeretii oraz wizycie u imeretyńskiego winiarza. Ostatniego dnia odwiedzimy nadmorskie Kobuletii z plażą nad Morzem Czarnym, po czym wizyta w Batumi. Tutaj zakończymy nasz pobyt pożegnalną kolacją nad brzegiem morza.

1 DZIEŃ

Środa 11.08.2021

We wczesnych godzinach wieczornych spotkanie na lotnisku w Warszawie.

Przelot do Tbilisi w Gruzji.

2 DZIEŃ

Czwartek 12.08.2021

Całodzienna podróż busem z lotniska w Tbilisi do Mazeri w Swanetii.

Po drodze do Swanetii, krótkie zwiedzanie stolicy Gruzji. Następnie zwiedzanie klasztoru Dżwari, niedaleko Tbilisi. Zwiedzanie dawnej stolicy gruzińskiej i kolebki  tutejszego chrześcijaństwa, Mcchety.

Kolacja i nocleg.

3 DZIEŃ

Piątek 13.08.2021

TREKKING ETSERI – BAK PASS – MAZERI

Śniadanie.

Pierwsza wędrówka na terenie Swanetii. Trasa nie jest szczególnie trudna, ale trzeba wziąć pod uwagę dużą różnicę wysokości. Podejście 1000 m. Przejdziemy przez pasmo oddzielające od siebie dwie doliny, Dolinę Becho i Dolinę rzeki Leszty. Część trasy prowadzi widokowym grzbietem, przez najwyższy szczyt pasma Detsili, a potem Mazeri. Przy dobrej pogodzie widoki na najbardziej charakterystyczny szczyt tej części Kaukazu, dwuwierzchołkową Uszbę. Zejście do Doliny rzeki Dolry, zwanej też Doliną Becho. Ta piękna dolina znana jest ze źródeł wody mineralnej i jednego z najwyższych wodospadów Gruzji. W dolinie znajduje się wieś Mazeri z kilkoma przysiółkami, będąca celem naszej wędrówki.

Obiadokolacja i nocleg.

Trasa piesza liczy około 15 km / punkt początkowy – 1500 m / punkt najwyższy – 2564 m / punkt końcowy – 1600 m / czas przejścia około 7 godzin

4 DZIEŃ

Sobota 14.08.2021

TREKKING MAZERI – GULI PASS – MESTIA

Śniadanie.

Trasa trekkingowa z Mazeri do Mestii. Tak jak wszystkie trasy piesze pokonujemy tylko z małym plecakiem, bagaże do Mestii przewozi wynajęty transport.
Piękna, ale wymagająca wędrówka, oferująca wspaniałe widoki na górę Ushba i grzbiet Gór Swaneckich. Najwyższym punktem wędrówki jest przełęcz Guli o wysokości około 2960 m. Wędrówkę kończymy w Mestii, nieformalnej stolicy Swanetii. W Mestii zachowało się wiele średniowiecznych baszt rodowych, które służyły Swanom jednocześnie za warownię i dom. Mury wież chroniły ich przed atakami obcych armii, feudalnych panów, a także przed sąsiadami żądnymi wypełnić krwawą zemstę rodową. Dzisiejszą Mestię zamieszkuje ok. 2 600 mieszkańców, głównie Swanów.

Obiadokolacja i nocleg.

Trasa piesza liczy około 20 km / punkt początkowy – 1580 m / punkt najwyższy – 2960 m / punkt końcowy – 1400 m / czas przejścia około 10 godzin

5 DZIEŃ

Niedziela 15.08.2021

TREKKING MESTIA – MENTASZI – CWIRMI

Śniadanie.

Wjazd wyciągiem na masyw Mentaszi. Stamtąd piękną widokową ścieżką grzbietem Mentaszi i Zuruldi. Widoki na czterotysięczniki Kaukazu, Uszbę i Tetnuldi. Zejście do wioski Cwirmi ze średniowiecznymi wieżami i kościółkiem z IX wieku.

Obiadokolacja i nocleg.

Trasa piesza łatwa, liczy około 12 km / punkt początkowy – 2350 m / punkt najwyższy – 2472 m / punkt końcowy – 1400 m / czas przejścia około 4 godzin

6 DZIEŃ

Poniedziałek 16.08.2021

TREKKING CWIRMI – ADISZI

Śniadanie

Wędrówkę zaczynamy w Cwirmi. Najpierw poprzez nowy kompleks narciarski położony na zboczach Tetnuldi. Potem trawersem, poprzez ukwiecone łąki u podnóża czterotysięcznika Tetnuldi. Naszym celem będzie wieś Adiszi, położona na wysokości 2100 mnpm, schowana w dolinie rzeki wypływającej z lodowca spod szczytu Adiszi. Wieś położona jest z daleka od innych siedzib ludzkich, na wpół opuszczona. Wiele tu ruin domów i wież obronnych. Ale sporo tych tysiącletnich wież znajduje się niemal w nienaruszonym stanie.

Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie u swańskiej rodziny. 

Trasa piesza liczy 18 km / punkt początkowy – 1600 m / punkt najwyższy – 2730 m / punkt końcowy – 2100 m / czas przejścia około 7 godzin

7 DZIEŃ

Wtorek 17.08.2021

TREKKING ADISZI – IPRARI

Śniadanie

Na trasie najbardziej wymagające jest podejście spod Lodowca Adiszi na Przełęcz Czchutnieri Wcześniej czeka nas długi odcinek wzdłuż rzeki, niemal pod sam lodowiec i przeprawa przez rzeczkę Adiszala, która wypływa z lodowca. Niestety brakuje na niej mostka. Potok można sforsować brodząc w lodowatej wodzie. My jednak przemierzymy rzekę na grzbiecie wynajętego konia. Nocleg w Iprari, malutkiej osadzie, położonej na stromym zboczu ze średniowiecznymi wieżami obronnymi.

Obiadokolacja i nocleg.

Trasa piesza liczy 17 km / punkt początkowy – 2100 m / punkt najwyższy – 2720 m / punkt końcowy – 1950 m / czas przejścia 6 godzin

8 DZIEŃ

Środa 18.08.2021

TREKKING IPRARI – USZGULI

Śniadanie.

Najpierw zejście do doliny rzeki Enguri, skąd wąską ścieżką trawersującą zbocze wzdłuż drogi Mestia – Uszguli. Ostatni odcinek bitą drogą mijamy przysiółki Uszguli ze średniowiecznymi wieżami obronnymi. Ogółem jest ich tu 37. Sama miejscowość położona jest na wysokości dochodzącej do 2200,- mnpm i najwyżej w Gruzji. Leży niemal u stóp najwyższego szczytu Gruzji, mierzącej 5068 m Szkhary. Sama góra doskonale widoczna z wioski tworzy potężny skalno – lodowy mur wznoszący się ponad 2500 m ponad dno doliny. Kamienne wieże Uszguli i w tle biały mur Szkhary stanowią jeden z niezapomnianych widoków i stanowią wizytówkę tego miejsca. Wielokrotnie widok ten stał się motywem okładek przewodników i innych wydawnictw promujących Swanetię lub Gruzję.

Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Uszguli.

Trasa piesza liczy 13 km / punkt początkowy – 1950 m / punkt najniższy – 1760 m / punkt końcowy – 2200 m / czas przejścia 

 9 DZIEŃ

Czwartek 19.08.2021

TREKKING W OKOLICACH USZGULI LUB DZIEŃ WOLNY

Śniadanie.

Dzień odpoczynku w Uszguli, najwyżej położonej wiosce w Gruzji, pod najwyższym gruzińskim szczytem Szkharą. Dla chętnych około 3 godzinna (w jedną stronę) trasa piesza do czoła lodowca spływającego z Szkhary. Trasę tę możemy również pokonać konno, wypożyczając konie w wiosce. Dla bardziej ambitnych, trasa na trzytysięcznik Chubediszi i dalej pod lodowce spływające ze Szkhary. Z widokowej, grzbietowej trasy powalające widoki na najwyższe kaukaskie olbrzymy, Szkcharę i Tetnuldi. Można także wybrać się na plener fotograficzny do kilku przysiółków Uszguli, by zrobić niesamowite zdjęcia wież obronnych lub po prostu poszwędać się po okolicy napawając się widokami.

Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Uszguli – tym samym co poprzedniego dnia.

10 DZIEŃ

Piątek 20.08.2021

TREKKING USZGULI – LATPARI PASS – CZWELPI

Śniadanie.

Malownicza, ale długa wędrówka łącząca Górną i Dolną Swanetię. Punktem kulminacyjnym i najbardziej malowniczym trasy jest przejście grani Gór Swaneckich, dochodzącej prawie do 3000 mnpm, skąd widoki na najwyższe szczyty Kaukazu po prawej i pasmo Lechkhumi po lewej stronie. Od przełęczy Latpari (2830 m) zejście bitą drogą 13 km w dół do Dolnej Swanetii.

Z Czwelpi odbiera nas bus i przewozi na nocleg do Kutaisi.

Obiadokolacja i nocleg w Kutaisi.

Trasa piesza liczy 23 km / punkt początkowy – 2200 m / punkt najwyższy – 2970 m / punkt końcowy – 1100 m / czas przejścia 10 godzin

11 DZIEŃ

Sobota 21.08.2021

CAŁODZIENNA WYCIECZKA PO IMERETII

Śniadanie.

Całodzienna wycieczka busem po Imeretii: zwiedzanie Kompleksu Klasztorow Gelati i Motsameta. Czas wolny w Kutaisi na zakupy. Następnie przejazd do gospodarstwa, gdzie zobaczymy jak wytwarza się imereteńskie wino. Degustacja wina i typowych specjałów lokalnej kuchni.

Zwiedzanie Kutaisi, parlament (po drodze), centrum miasta, katedra Bagrati, symbol jedności Gruzji, wybudowana w XI wieku. Leżała w gruzach przez setki lat, wpisana na listę UNESCO. W 2012 roku odbudowana, przy wielu kontrowersjach, niedawno skreślona z listy UNESCO.

Wieczorem dla chętnych panorama miasta spod katedry Bagrati oraz wizyta w restauracji.

Nocleg w hostelu w Kutaisi.

 

12 DZIEŃ

Niedziela 22.08.2021

BATUMI

Śniadanie.

Przejazd busem do Batumi, położonym na wybrzeżu Morza Czarnego. Całodzienny pobyt w tym słynnym gruzińskim kurorcie. Odwiedzimy najciekawsze atrakcje miasta. Co prawda nie zobaczymu tu herbacianych pól z dźwięczącymi cykadami, jak niegdyś śpiewały Filipinki. To jednak Batumi, jest niemal żelaznym punktem programu turysty, odwiedzającego Gruzję. Ten, dziś nowoczesny kurort, ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim piękną i długą promenadę nadmorską. Pieczołowicie odnowiona starówka. Przy promenadzie zobaczymy tzw. Park Cudów, gdzie wznoszą się cuda najnowszej architektury. Można tu zobaczyć Wieżę Gruzińskiego Alfabetu, Pomnik Ali i Nino, Latarnię Morską, czy wieżę Czaczy.

Wspólna obiakolacja na zakończenie pobytu.

Wieczorem wyjazd do Tbilisi.

13 DZIEŃ

Poniedziałek 23.08.2021

Wylot w drogę powrotną

We wczesnych godzinach porannych powrót do Warszawy.

GALERIA


Adiszi


Uszguli


Droga do Uszguli


Przeprawa przez rzekę Adiszala


Batumi


Swaneckie hale


Batumi, Wieża Czaczy


Motsameta


Kutaisi, Bagrati


Masyw Kaukazu


Batumi


Kobuleti, plaża


Na Przełęczy Latpari


Kaukaz z Gór Swaneckich


Uszguli


Pod Szkharą


Pod Szkharą


Kaukaz


Uszguli


U winiarza 2019 rok


Ściana Szkhary z Uszguli


Góry Swaneckie


Dolina rzeki Adiszala


Lodowiec Adiszi


W barze w Adiszi 2019


W drodze do Adiszi


Dolina rzeki Enguri


Wieś Cwirmi


Tetnuldi


Nad Mestią


Uszba


Uszba


Swanecka wioska

INFORMACJE DODATKOWE
 • Grupa liczy do 20 osób
 • Przebieg tras może się zmienić z przyczyn niezależnych od organizatora
 • Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych
 • Trasy piesze średniej trudności, nie wymagają sprzętu asekuracyjnego, nie zawierają poważnych ekspozycji ani też elementów asekuracyjnych, typu drabinki, liny, łańcuchy.
 • Niezbędna dobra kondycja fizyczna.
 • Gruzja, to cywilizowany i jeden z najbezpieczniejszych krajów Kaukazu
 • Niemal cały kraj objęty jest zasięgiem sieci komórkowej kilku operatorów, niemniej w górach zasięg jest bardzo ograniczony
 • Tu nie ma górskich służb ratowniczych
 • Dojazd służb medycznych do miejsc, w których będziemy, może być niemożliwy
 • Nie jesteśmy w stanie zapewnić posiłków bezglutenowych, wegetariańskich itp.
 • Noclegi w zróżnicowanych obiektach. W hotelach, hotelach klasy turystycznej, hostelach, pensjonatach, prywatnych domach. Zakwaterowanie w pokojach 2, 3 , 4 i wieloosobowych, przeważnie wspólne łazienki.
 • Niezbędny jest ważny dowód osobisty lub paszport
 • Możliwy transport z Wrocławia do Warszawy i z powrotem (w cenie wycieczki), po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorem. Ilość miejsc ograniczona.
WARUNKI UCZESTNICTWA

Świadczenia zawarte w cenie: 

 • Bilet lotniczy w dwie strony na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa , zawiera bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany do 20 kg.
 • Transfery realizowane miejscowym busem (lotnisko Tbilisi – Swanetia i z powrotem oraz na terenie Swanetii, Imeretii. Kutaisi – Batumi i z powrotem na lotnisko w Tbilisi).
 • Transport bagaży pomiędzy pensjonatami na terenie Swanetii (przejścia w górach odbywają się tylko z małym plecakiem).
 • Wynajęcie przewodnika z koniem przy przekraczaniu rzeki Adiszchala.
 • Wycieczka objazdowa po Imereti.
 • 10 noclegów w 8 różnych pensjonatach i hostelach w pokojach 2, 3, 4 i wieloosobowych z łazienkami prywatnymi lub wspólnymi.
 • 10 śniadań.
 • 10 obiadokolacji.
 • 1 uroczysty posiłek i degustacja win u winiarza w Imeretii.
 • 8 razy suchy prowiant na wyjście w góry.
 • Kąpiel w Morzu Czarnym w Kobuleti.
 • Zwiedzanie Batumi.
 • Krótkie zwiedzanie Tbilisi, Dżwari i Mcchety.
 • Opieka organizatora (przewodnika i pilota jednocześnie)
 • Obowiązkowa opłata na TFU
 • Ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie zawiera:

 • Wydatków własnych.
 • Wjazd wyciągiem na Mentaszi (około 20 PLN)
 • Alkoholi, poza poczęstunkiem gospodarza.
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej: koszt ok. 3% ceny wycieczki.
 • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej i następstw chorób przewlekłych: ok. 7% ceny wycieczki.

 

DOKUMENTYSzczegółowe warunki uczestnictwa

Wykonanie: robimy-strony.pl | Piotr Żuk TREKKINGI 2018