Termin: 14- 23 lipca 2023
Cena: około 2500,- zł od osoby (szczegółowa cena wkrótce)
Dolomity, to unikalne góry. Inne niż inne ze względu na swą budowę geologiczną, jak i sam wygląd. Fascynują turystów bajkowymi krajobrazami, bogactwem form skalnych, strzelistymi szczytami. Nie tworzą one charakterystycznego łańcucha górskiego, a składają się z grup skalnych, oddzielonych od siebie dolinami i przełęczami. Położone są w południowej części Alp w całości na terenie Włoch. Mnogość i różnorodność tras turystycznych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkowość tych gór potwierdziło wpisanie tego całego obszaru na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2009 roku.
Dolomity, to jedne z najbardziej fascynujących gór w Europie. jedyne w swoim rodzaju górskie krajobrazy. Ostre, skaliste szczyty, przekraczające często 3000 mnpm. Piękne zielone doliny wrzynające się pomiędzy poszczególne grupy skalne. Malowniczo położone schroniska i górskie wioski z charakterystyczną architekturą. Trudno jest wybrać najpiękniejsze miejsca wędrówek, gdy przyjeżdża się tu na kilka dni. Niemniej jednak udało się subiektywnie wybrać najciekawsze miejsca, które odwiedzimy podczas letnich wędrówek w tych wyjątkowych górach.
Baza wypadowa będzie znajdować się w centrum Dolomitów w dolinie rzeki Cordevole, nad samym górskim jeziorem Lago di Alleghe. Łącznie proponujemy 9 tras trekkingowych w różnych grupach skalnych. Zaczniemy od grupy Braies ze swą perełką, czyli turkusowym jeziorem Braies. Potem trasy w grupie Tofan z Tofaną di Roses (3225 mnpm). Szczyt Lagazuoi w grupie Fanis z przejściem tunelami z I wojny światowej. Kolejny trzytysięcznik Piz Boe w grupie Sella. Trawers potężnej grupy skalnej Civetta. Przejście przez fantazyjne formacje skalne Averau, Nuvelau i Cinque Terre. Czy fascynujące przejście pomiędzy spiczastymi szczytami grupy Pala. Przy wyjeździe, ostatniego dnia odwiedzimy symbol Dolomitów Tre Cime di Lavaredo (Drei Zinnen)., gdzie przejdziemy u stóp tych niezwykłych formacji, odwiedzimy chyba najsłynniejszą przełęcz w Dolomitach ze schroniskiem Locatelli. Dla chętnych wspaniałe via ferraty. Między innymi Lipella. Giusela, Averau, ferrata na Monte Paterno. Przejścia via ferratami realizowane są indywidualnie, na własną odpowiedzialność i są przeznaczone dla osób z doświadczeniem na tego typu drogach.
Zakwaterowanie w apartamentowcu w apartamentach 6 i 4 osobowych. Cena końcowa wyprawy uzależniona jest od ilości osób w apartamencie oraz standardu zakwaterowania. Zniżki dla stałych klientów (posiadaczy Odznak Żuka).
1 DZIEŃ
Piątek 14.07.2023
Wyjazd w godzinach wieczornych z Wrocławia i Świdnicy. Przejazd do Włoch.
2 DZIEŃ
Sobota 15.07.2023
W godzinach porannych przyjazd do Włoch.
Trekking. Trasa 1: LAGO BRAIES (PRAGSERSEE)
Po nocnej podróży, odwiedzimy jedno z najpiękniejszych tutejszych górskich jezior, Jezioro Braies, zwane z niemiecka Pragsersee. Jest to duży, pięknie wkomponowany w otaczające szczyty akwen z krystalicznie przejrzystą wodą o charakterystycznym seledynowym odcieniu. Do wyboru dwa warianty tras. Jedna, łatwiejsza A, to okrążenie jeziora Braies, po czym wędrówka doliną Grunwaldtal i powrót równoległą trasą nad Jezioro Braies. W drugiej wersji, dłuższej B, wchodzimy na przełęcz Forcella Sora Forno. Alternatywnie wejście na szczyt Croda di Becco, skąd widoki na dolinę z Jeziorem Braies. Po drodze Rifugio Biella i górskie jezioro Lago Gran de Fosses. Zakończymy poniżej schroniska Ra Stua, przy drodze do Cortiny d’Ampezzo. Dla tych, którzy nie chcą się pierwszego dnia forsować jest możliwość spacerów nad samym jeziorem Braies.
Trasa A: Długość trasy około 10 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy: 1500 m, najwyższy punkt 2050 m, koniec trasy 1500 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 800 m, w dół 800 m.
Trasa B: Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 8 godzin (bez wariantu na Croda di Becco). Początek trasy: 1500 m, najwyższy punkt 2390 m (przy wejściu na Croda di Becco 2810 m) , koniec trasy 1450 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1100 m, w dół 1150 m.
Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.
3 DZIEŃ
Niedziela 16.07.2023
Trekking. Trasa 3: PIZ BOÈ
Trasa zaprowadzi nas na najwyższy szczyt grupy skalnej Sella, Piz Boè. To także jeden z najwyższych szczytów Dolomitów, mierzy sobie 3152 mnpm. Prowadzi na niego kilka dróg wejściowych. Pomimo, że z dołu wygląda niedostępnie dla zwykłego turysty, to w rzeczywistości, to podobno najłatwiejszy trzytysięcznik w Dolomitach. Grupa Sella jest jednym z nietypowych masywów Dolomitów. Jej wnętrze to rozległy skalny płaskowyż. I to właśnie nad tym płaskowyżem samotnie wznosi się Piz Boè. Samo zdobycie tak wysokiego szczytu nie nastręcza szczególnych trudności, ponieważ na sam płaskowyż można się dostać wyciągami z różnych stron. My wykorzystamy wyciąg gondolowy z przełęczy Pordoi (koszt około 12 euro)Górna stacja wyciągu położona jest na wysokości 2800 mnpm. Poprzez przejście masywem Selli, zdobędziemy szczyt Piz Boè. Zejście do górskiego kurortu Arabba. Po drodze 5 schronisk górskich w tym jedno na samym szczycie Piz Boè.
Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy: 2800 m, najwyższy punkt 3152 m, koniec trasy 1600 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 580 m, w dół 1800 m.
Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.
4 DZIEŃ
Poniedziałek 17.07.2023
Trekking. Trasa 4: LAGAZUOI
Kolejna grupa skalna Dolomitów, którą odwiedzimy, to niewielki obszar zwany Fanis. Najwyższe wierzchołki grupy dochodzą do prawie 3000 mnpm. W południowej części grupy znajduje się dobry punkt wypadowy w tę część Dolomitów, Passo Falzarego, położone ponad 2100 mnpm. Stąd właśnie rozpoczniemy wędrówkę. Pierwszym celem będzie górujący nad przełęczą Falzarego szczyt Lagazuoi Piccolo. Co prawda na sam wierzchołek kursuje kolejka gondolowa ale my wejdziemy popularną i ciekawą trasą poprowadzoną w większości poprzez tunele z okresu I wojny światowej. Po odpoczynku w schronisku znajdującym się na szczycie, udamy się w kierunku Lagazuoi Grande. Przejdziemy przez przełęcz Forcella Granda, po czym zejście do schroniska scotoni i dalej do doliny.
Długość trasy około 12 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 2100 m, najwyższy punkt 2750 m, koniec trasy 1700 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1050 m, w dół 1400 m.
Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.
5 DZIEŃ
Wtorek 18.07.2023
Trekking. Trasa 5: PALA
Pala, to obok grupy Sesto, uważana przez wielu za najpiękniejszy rejon Dolomitów. Samo słowo Pala oznacza turnię skalną. Właśnie tych turni skalnych jest tutaj niezliczona ilość. Centralna i północna część grupy, z najwyższymi iglicami skalnymi wznosi się na wschód od górskiego kurortu San Martino di Castrozza i nazywana jest Pale di san Martino. Wjeżdżamy dwuetapową kolejką pod Rosetę (koszt około 16 euro). Stamtąd zaczynamy wędrówkę poprzez schronisko Pedrotti, trawersem na północ pod najwyższymi turniami Pale. Kolejne schronisko, Mulaz i zejście do doliny w zależności od warunków do Gares lub Falcade.
Długość trasy około 14 km. Czas przejścia około 9 godzin. Początek trasy: 2600 m, najwyższy punkt 2750 m, koniec trasy 1400 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 950 m, w dół 2300 m.
Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.
6 DZIEŃ
Środa 19.07.2023
Trekking. Trasa 6: TOFANA DI ROZES
Tofany, to kolejna grupa skalna, którą odwiedzimy. Głównym rdzeniem tej grupy sa trzy potężne trzytysięczniki: Tofana di Rozes, Tofana di Mezzo, i Tofana di Dentro. Celem naszej wyprawy będzie pierwsza Tofana di Rozes licząca 3225 mnpm. Wejście na szczyt nie jest szczególnie trudne ale wymaga pokonania sporej różnicy wysokości. Po drodze dwa schroniska: Giussani i Dibona. dla chętnych wejście na Tofanę di Rozes poprzez via ferratę Lipella. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych via ferrat w Dolomitach. Trawersuje zachodnią ścianę Tofany di Roses.
Długość trasy podstawowej około 15 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 2000 m, najwyższy punkt 3225 m, koniec trasy 1700 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1350 m, w dół 1650 m.
Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.
7 DZIEŃ
Czwartek 20.07.2023
Trekking. Trasa 7: NUVOLAU, AVERAU I CINQUE TORRI
Averau – Nuvolau, to niewielka powierzchniowo grupa skalna położona pomiędzy przełęczą Falzarego i Giau. To bardzo popularna grupa, odwiedzana przez ogromne rzesze turystów. jest niezwykle malownicza, a do tego zagospodarowana turystycznie poprzez wyciągi i dużą ilość schronisk. Trzy najbardziej charakterystyczne miejsca tego obszaru to szczyt skalny Nuvolau ze schroniskiem położonym na samym wierzchołku, blok skalny Averau, będący najwyższym punktem grupy i zespół turni Cinque Torri. Zaczynamy od przeł. Giau, potem fantazyjne turnie Cinque Torri, przeł. Nuvolau, spektakularnie wiszące schronisko o tej samej nazwie i przejście widokowymi trawersami na Passo Falzarego. Dla chętnych możliwość przejścia dwóch łatwych via ferrat, Gusela i Averau, ze zdobyciem najwyższego wierzchołka grupy.
Długość trasy około 12 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy: 2230 m, najwyższy punkt 2575 m, koniec trasy 2100 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 650 m, w dół 800 m.
Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.
8 DZIEŃ
Piątek 21.07.2023
Trekking. Trasa 8: GRZBIETEM PADON
Grzbiet Padon to niewątpliwie najciekawszych miejsc w Dolomitach. Położony pomiędzy Sellą i jej najwyższym szczytem Piz Boe, a masywem Marmolady. Właściwie to trudno go zakwalifikować do którejś z grup skalnych. To długi zielony grzbiet zbudowany głównie ze skał wulkanicznych, a nie z dolomitu. Warstwa zwietrzałej skały tworzy żyzną glebę, którą porasta bujna trawa, a sama grań urozmaicona jest wieloma skałami. Dzięki swemu położeniu Padon jest najbardziej znanym tzw. balkonem Dolomitów. Nasza trasa powiedzie grzbietem i trawersem z niezapomnianymi widokami. Zaczynamy na przełęczy Pordoi, potem przełęcz Vescovo i schodzimy nad Lago di Fedaia. Dla chętnych w drugim etapie ścieżki możliwość przejścia via ferraty Trincee.
Długość trasy podstawowej około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy: 2250 m, najwyższy punkt 2520 m, koniec trasy 2060 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 650 m, w dół 850 m.
Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.
9 DZIEŃ
Sobota 22.07.2023
Wykwaterowanie. Przejazd pod schronisko Auronzo w Grupie Dolomitów Sesto.
Trekking. Trasa 9: TRE CIME DI LAVAREDO
Ostatniego dnia wędrówek przejedziemy w okolice symbolu Dolomitów, Tre Cime di Lavaredo. To trzy potężne wieże skalne, powielane na folderach i okładkach przewodników po Dolomitach. Od schroniska Auronzo, poprzez przełęcz Lavaredo, dochodzimy do schroniska Locatelli. Znajduje się one w sercu grupy skalnej Sesto, na przełęczy pomiędzy imponującymi szczytami, Monte Paterno i Torre de Toblin. Następnie poprzez przełęcz Forcella Pian di Cengia, schroniska Pian di Cengia i Comici zejdziemy do doliny Fiscalina.
* Dla chętnych trasa alternatywna. Od schroniska Locatelli wejście trasą poprowadzoną tunelami z I wojny światowej z wykorzystaniem łatwej via ferraty wejście na szczyt Monte Paterno. Zejście ze szczytu i przejście niesamowitą, widokową trasą poprowadzoną na półkach skalnych zwaną sentiero atrezzato delle Forcelle. Od przełęczy Forcella Pian di Cengia łączymy się z trasą podstawową.
Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy: 2300 m, najwyższy punkt 2540 m, koniec trasy 1450 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 600 m, w dół 1450 m.
Wyjazd w drogę powrotną.
10 DZIEŃ
Niedziela 23.07.2023
Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach porannych.
Baza noclegowa
Miejsca trekkingów
- Wyjazd autokarem z Wrocławia i Świdnicy.
- Dokumentem podróżnym może być dowód osobisty, lub paszport.
- Wskazane jest posiadanie ze sobą karty EKUZ.
- Zakwaterowanie w apartamentach z aneksami kuchennymi.
- Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
- Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
- Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
- Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowej trasy.
- Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko” tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
Świadczenia zawarte w cenie:
- 8 noclegów w apartamentach (szczegóły w dziale Zakwaterowanie)
- 8 trekkingów górskich
- Przejazd autokarem podczas realizacji programu.
- Ubezpieczenie NNW 20000 euro i KL 15000 zł
- Obowiązkowa opłata na UFG i TFP
- Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych
- Opłata klimatyczna
- Media oraz sprzątanie końcowe
Cena nie zawiera:
- Wyżywienia
- Biletów na kolejki górskie
- Wydatków własnych uczestników.
- Innych biletów wstępu
- Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży
Szczegółowe informacje wkrótce.
Rezerwacji wycieczki należy dokonywać za pomocą Formularza Rezerwacji drogą mailową na adres: bt@piotrzuk. Pytania formalne dotyczące wyprawy: 512 643 880 w dni robocze od godz. 10:00 do 16:00. Szczegóły techniczne wyprawy: Piotr Żuk 733 899 833.